Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Këto ushqime rrezikojnë shëndetin e foshnjave në mitër

Ekspertët kanë paralajmëruar edhe njëherë që nënat do të duhet të shmangin ushqimet që gatuhen në vajin vegjetal.

Shkencëtarët kanë frikë nga acidi linoleik, një yndyrë omega-6, që mund të dëmtojë foshnjat në mitër pasi zbuluan se shkakton ënjtje të brendshme në testet në minjtë.

Ata paralajmëruan se konsumimi i tepërt i saj mund të çojë në ‘komplikime të shtatzënisë dhe zhvillim të dobët të foshnjave’.

Vajra perimesh, e përdorur shpesh për të gatuar pica, ushqime me bazë patate dhe bukë, është një nga burimet më të mëdha të acidit linoleik.

Udhëzimet e NHS-së thonë që nënat shtatëzëne duhet të kenë vetëm sasi të vogla të ushqimeve të pasura me yndyra të pangopura, siç janë vajrat vegjetale.

Gjithashtu u kërkon atyre të largohen nga ushqimet e yndyrshme si pica dhe patate të skuqura – por jo sepse ato përmbajnë acid linoleik.

Studiuesit në Universitetin Griffith, Brisbane, i dhanë rast një diete të lartë në acidin linoleik për 10 javë.

Ata hëngrën ekuivalentin e tre herë më shumë se sa duhet.

Shoqata Amerikane e Zemrës thotë se të rriturit duhet të konsumojnë çdo ditë midis 100 dhe 200 kalorive nga acid linoleik.

Acidi linoleik është acid yndyror mbizotërues në dietë perëndimore, sipas studiuesve në Universitetin e Harvardit.

Dr. Deanne Skelly dhe kolegët e saj pastaj detyruan brejtësit të martoheshin dhe të hetonin rreziqet e dietës në pasardhësit e tyre.

Ata kërkuan ndryshime brenda nënave dhe foshnjave të tyre, dhe shqyrtuan nivelet e kolesterolit dhe nivelet e proteinave inflamatore – të cilat shkaktojnë ënjtje të rrezikshme brenda trupit.

Rezultatet treguan se minjtë e mbushur me acid linoleik lindin pasardhës me nivele më të ulëta të hormoneve që rregullojnë rritjen, duke sugjeruar se mund të kenë probleme zhvillimi.

Megjithatë, nuk kishte dallime të regjistruara në madhësi kur minjtë e rinj u vranë pas 20 ditësh.

Minjtë gjithashtu kishin më shumë proteina inflamatore në mëlçi, sipas rezultateve të publikuara në The Journal of Physiology.

Në një deklaratë për shtyp, ekipi tha se këto ndryshime mund të rezultojnë në një rritje të rrezikut të ndërlikimeve të shtatzënisë dhe zhvillimit të dobët të foshnjave.

Duke komentuar mbi studimin, Dr. Skelly tha: ‘Është e rëndësishme për gratë shtatzëna të marrin në konsideratë dietën e tyre’.

Ajo shtoi se studimi është ‘një shembull tjetër’ që konsumimi i shumë nga një lloj i caktuar lëndësh ushqyese mund të ketë një ndikim negativ në fëmijën në rritje.

Studimet e mëtejshme janë ende të nevojshme për të konfirmuar efektet, thanë hulumtuesit.

Dhe ata theksuan se kur njerëzit hanë dieta të pasura me acid linoleik, ata gjithashtu kanë tendencë të jenë të lartë në yndyrë, sheqer dhe kripë.

Duke shkruar në revistë, hulumtuesit thanë: “Përfshirja dietike e acidit linoleik është rritur në mënyrë dramatike në popullatat perëndimore, duke përfshirë gratë në moshë riprodhuese.

Megjithatë, në studim, ndryshimi i vetëm në dietë ishte acid linoleik më i lartë, por nuk ka ndryshime në yndyrë, sheqer ose kripë.

Juria është aktualisht në acidin linoleik. Hulumtimet e kanë lidhur me inflamacionin – një përgjigje trupore që mendohet të çojë në sëmundje kronike.

Ndërsa studimet e tjera kanë sugjeruar të konsumohet më shumë mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, vrasësit kryesorë në botë.

Por Hulumtuesit e Harvardit gjetën në vitin 2014 se shkëmbimi i yndyrës së ngopur për acidin linoleik në të vërtetë ul rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë