Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
Shenjat paralajmëruese që mund të keni Diabetin e tipit 2

Ju nuk mund të keni ndonjë simptomë të diabetit të tipit 2 kur veçse jeni i sëmurë. Ky lloj i diabetit shpesh zhvillohet ngadalë.

Disa nga shenjat që ju paralajmërojnë se mund të jeni i prekur nga Diabeti i tipit 2 janë:

Etje e pazakontë

A jeni të etur tërë kohën? Duke pasur diabet do të thotë se sheqeri ndërtohet në gjakun tuaj duke shkaktuar që lëngu të nxirret nga trupi juaj. Si rezultat, ndoshta do të keni më shumë etje sesa normalisht.

Urinim i shpeshtë

Kërkesa për të urinuar sa më shpesh është një tjetër nga shenjat paralajmëruese më të zakonshme që mund të keni diabetin e tipit 2. Ju mund të vëreni këtë më shumë gjatë natës kur ndërpritet gjumi juaj. Kjo është e lidhur natyrisht me të qenit më i etur dhe për këtë arsye edhe pini më shumë ujë.

Shikim i turbullt

Kur prekeni nga diabeti, sheqeri në gjak merr masë shumë të lartë. Kjo mund të tërheqë lëngun nga lentet e syve tuaj duke e bërë më të vështirë për syrin tuaj të fokusohet. Pamja e paqartë duket të jetë shenja e tretë më e shpeshtë që ju keni diabet.

Infeksione të shpeshta

Teksa plakemi, ekziston një rënie e përgjithshme në sistemet tona imunitare të quajtura “imunosenescence”. Por kur ju prekeni nga diabeti, mund të keni edhe më shumë gjasa të merrni infeksione sepse kjo sëmundje dëmton qelizat tuaja imune, duke e bërë edhe më të vështirë për trupin tuaj për të luftuar infeksionet.

Humbja e peshës

Shumica e njerëzve me diabet të diagnostikuar ose të pa diagnostikuar të tipit 2 peshojnë shumë. Por disa njerëz në të vërtetë humbin peshë para se dikush të diagnostikojë diabetin e tyre. Nuk është një mënyrë e shëndetshme për të humbur peshë, sepse mund të dëmtojë veshkat. Kjo mund të ndodhë edhe kur hani më shumë se normalisht. Kur nuk jeni në gjendje të metabolizoni mirë sheqerin, trupi juaj duhet të përdorë lëndët djegëse alternative të ruajtura në muskujt dhe yndyrën tuaj./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë