Mar, Tet 26, 2021
Banner Top
Banner Top
Këto ushqime mund të kenë një efekt të çuditshëm në psikikën tuaj!

Është duke u bërë gjithnjë e më shumë e modës për të ngrënë ushqime të shëndetshme. Kur shikojmë në raftet e dyqaneve ushqimore dhe studiojmë përbërësit e çdo sendi që hamë, është e lehtë të shohësh cilat ushqime janë më të dobishme për trupin tonë dhe cilat janë më të dëmshme.

Por studimet shkencore kanë provuar se është e vështirë të thuhet se çfarë është vërtet e dobishme për shëndetin tonë dhe çfarë nuk është. Shumë ushqime në të vërtetë përmbajnë shumë kimikate të ndryshme, të cilat as ne nuk dinim se ekzistonin.

Bright Side, ka hulumtuar këtë temë dhe gjetën disa ushqime që mund të kenë efekte negative dhe pozitive në psikologjinë tonë.

Oriz i mbuluar përmban karbohidrate të shpejta që i bëjnë molekulat e glukozës të hyjnë shpejt në gjak. Niveli juaj i sheqerit mund të ndryshojë në mënyrë dramatike që mund të ketë një efekt negativ në shëndetin e trurit dhe në sistemin nervor.

Kokoshka përmban proteina, ari, fosfor, hekur, silikon dhe magnez që lejojnë që sistemi nervor të funksionojë siç duhet. Dhe vitamina B që përmban kokoshka gjithashtu ndihmon në luftën kundër depresionit dhe stresit.

Tuna përmban shumë zhivë, dhe shumë zhivë në trup mund të çojë në probleme të memories. Ajo gjithashtu përmban bifenil të poliklorinuar që është një kimikat sintetik që ndikon në hormone dhe prish funksionin e sistemit nervor.

Drithërat përmbajnë gluten që është e nevojshme në rritjen e tyre. Antitrupat (komponimet e proteinave që parandalojnë riprodhimin e mikroorganizmave dhe shkatërrojnë produktet helmuese) në gluten mund të sulmojnë edhe kimikatet që janë shumë të rëndësishme për ne. Pra, nëse kemi mungesë të këtyre kimikateve, mund të vuajmë nga sulme paniku dhe depresioni.

Çokollata e errët përmban flavonoide të cilat janë përgjegjëse për aktivizimin e qelizave të trurit. Ky ushqim i bën enët më të mëdha, stimulon funksionin e trurit dhe e furnizon atë me oksigjen.

Djathë i ngurtë përmban tyramin i cili prodhohet kur proteina prishet. Tyramina mund të rrisë ndjeshëm presionin e gjakut dhe të provokojë migrenën.

Patatet e pjekura janë të pasura me kalium që dërgon oksigjen në tru. Ato gjithashtu përmbajnë glukozë, vitaminë B dhe aminoacide të cilat të gjitha rrisin furnizimin me gjak në tru për të siguruar që truri të marrë të gjithë energjinë e nevojshme për të funksionuar./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë