Mar, Tet 26, 2021
Banner Top
Banner Top
A janë të dëmshme pilulat e gjumit? Ja çfarë thotë hulumtimi

Sipas numrave të fundit, afërsisht 9 milionë amerikanë – 4% e të rriturve të SHBA-së – përdorin hapat e gjumit me recetë, ose medikamente që mund të ndihmojnë me pagjumësinë dhe problemet e tjera të gjumit. Dhe tani, disa prej drogave më të njohura të gjumit me recetë duhet të mbajnë paralajmërime më të forta për sigurinë.

Në prill, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka mandatuar paralajmërime – të cilat agjencia përdor për të “tërhequr vëmendjen ndaj rreziqeve serioze ose kërcënuese për jetën” – në tre ndihmuesit e gjumit -hipnozë: eszopiklon (shpesh i shitur nën emrin e markës Lunesta), zaleplon (Sonata) dhe zolpidem (Ambien). Drogat hipnozike, të cilat përdoren për të nxitur ose mbajtur gjumin, kanë qenë të lidhura me 20 vdekje të raportuara dhe 46 lëndime jo-fatale, por serioze, sipas FDA.

Dëmet përfshinin mbidoza aksidentale, rënie dhe mbytje, ndërsa vdekjet ishin shkaktuar nga helmimi i monoksidit të karbonit, hipotermia, aksidentet e makinave, vetëvrasjet e dukshme dhe më shumë, tha FDA. “Ndërsa këto incidente janë të rralla, ato janë serioze dhe është e rëndësishme që pacientët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor të jenë në dijeni të rrezikut”, tha komisioneri i FDA Dr Ned Sharpless në një deklaratë.

Ja se çfarë thotë hulumtimi për sigurinë – dhe rreziqet potenciale – të përdorimit të hapave të gjumit.

Pilulat e gjumit kanë efekte anësore të dokumentuara mirë

Efektet anësore të pilulave të gjumit variojnë nga ilaçet, por mund të përfshijnë marramendje, dhimbje koke, probleme gastrointestinale, përgjumje të zgjatur, reaksione alergjike, probleme të memories dhe kryerjen e aktiviteteve të përditshme duke qenë pjesërisht në gjumë, sipas Klinikës Mayo. Studimet e rasteve, duke përfshirë një të botuar në vitin 2017 dhe një tjetër në vitin 2013, kanë lidhur gjithashtu përdorimin e zolpidemit ndaj sjelljeve vetëvrasëse, potencialisht edhe gjatë gjumit. Alkooli ose barna të tjera me recetë gjithashtu mund të ndërveprojnë dobët me pilula gjumi, potencialisht që çojnë në më shumë efekte anësore ose komplikime.

Ndërsa shumica e njerëzve që marrin pilula gjumi nuk kanë probleme të mëdha, FDA ka qenë e shqetësuar për efektet e tyre anësore për vite. Në vitin 2013, ajo rekomandoi doza më të ulta të gjumit të zolpidemit në një përpjekje për të shkurtuar çështjet siç është përgjumja e ardhshme në mëngjes (që mund të kontribuojë në aksidentet e makinave dhe më shumë). Ky njoftim nuk adresonte në mënyrë specifike sjelljet e rrezikshme mes gjumit, të cilat raportet thonë se kanë përfshirë makinën, duke përdorur furrën dhe madje duke kryer krime ose duke vepruar me dhunë. Sjelljet e paligjshme ose të çrregullta në drogat e gjumit shpesh quhen “Mbrojtja e Ambienit”.

Në vend që të varen nga hapat e gjumit, njerëzit duhet të përpiqen të adresojnë stresorët themelorë ose çështjet shëndetësore që mund të kontribuojnë në çrregullimet e gjumit. Për gjumë më të mirë, ekspertët rekomandojnë minimizimin e përdorimit të ekranit dhe teknologjisë gjatë natës, duke fjetur dhe duke u zgjuar në të njëjtën kohë çdo ditë dhe duke praktikuar sjellje relaksuese, si leximi apo regjistrimi, para gjumit./Familja Jonë

Tags: ,

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë