Mër, Sht 20, 2023
Banner Top
Banner Top
5 ushqime që ju ndihmojnë të shkrini dhjamin e tepërt

Shëndeti ynë, forma e trupit dhe jetëgjatësia varen nga ekuilibri i duhur i acideve dhe alkali (pH) në gjak. Nëse diçka është e gabuar me bilancin, trupi fillon të ketë probleme.

Dietat e sotme moderne përmbajnë shumë acid, kjo është arsyeja pse konsumimi i më shumë ushqimeve alkaline mund të normalizojë pH.

Ana e Lumit gjeti informacion rreth 5 ushqimeve alkaline që do të na mbajnë të sigurt nga obeziteti, çështjet shëndetësore dhe disponimi i keq.

1. Avokado

Studimet e një diete të bazuar në këtë ushqim tregojnë se niveli i përgjithshëm i kolesterolit bie me 8.2%. Përveç kësaj, avokado ndihmon për të neutralizuar acidet në stomakun tonë dhe përmirëson tretjen e ushqyesve nga pemët dhe perimet.

2. Bananet

Bananet përmbajnë 2 lloje themelore të fibrave: niseshte rezistente (e cila gjendet në banane të papërpunuara dhe ndihmon tretjen), dhe pektin (që mund të na ndihmojë të na mbrojë nga kanceri i zorrës së trashë). Bananet e pjekura përmbajnë vitamina dhe alkali, normalizojnë nivelin e sheqerit në gjak (falë hekurit për prodhimin e hemoglobinës) dhe ulin presionin e gjakut (në sajë të kaliumit).

3. Lulelakër

Lulelakra i tejkalon të gjitha llojet e tjera të lakrës në kuptim të numrit të ushqyesve të shëndetshëm. Përmban vitamina С, А, В, РР, dhe gjithashtu kolin që e bën sistemin nervor më të fortë dhe ndihmon në parandalimin e akumulimit të kolesterolit në mëlçi. Lulelakra përmban kalcium (për kocka më të forta) dhe magnez (për një humor të mirë).

4. Pjepri

Gjëja më e mirë: përmban karroten (e cila zvogëlon probabilitetin e zhvillimit të kancerit), fibër, si dhe acid folik dhe askorbik (për mbështetjen e sistemit imunitar dhe indeve të eshtrave). Dhe gjithashtu, për shkak se ka shumë vitaminë C, pjepri mund të ndihmojë që lëkura të jetë e shëndetshme dhe e bukur.

5. Rrushi

Rrushi përmban shumë komponime organike të shëndetshme që mund të na mbrojnë nga disa lloje të kancerit dhe të ulin nivelin e kolesterolit. Në një studim 16-javor, 38 njerëz që morën 20 gram ekstrakte rrushi çdo ditë kishin një nivel më të ulët të sheqerit në gjak sesa zakonisht. Rrushi përmban kalcium, magnez, kalium dhe fosfor – elementet që janë të domosdoshëm për të pasur kocka të shëndetshme./Familja Jonë

Tags: ,

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë