Hën, Dhj 4, 2023
Banner Top
Banner Top
Si ta trajtojmë sëmundjen e artritit?

Droga e bërë nga lulet e kopshtit mund të transformojë trajtimin e artritit.

I quajtur APPA, pilula bazohet në komponimet anti-inflamatore të gjetura në peonies – lule që shkëlqen në fund të pranverës dhe verës.

Në testet e kafshëve, APPA lehtësoi dhimbjen dhe ngadalësoi shkatërrimin e kërcit, absorbuesin e brendshëm të trupit i cili mban nyje të shëndetshme.

Tani studiuesit në Universitetin e Liverpulit po testojnë atë në 14 pacientë.

Profesor Robert Moots, i cili kryeson studimin, thotë: “APPA ka potencial të jetë një trajtim që ndryshon lojë”.

Një shiringë në një rrip ore mund të administrojë injeksione shpëtimi për njerëzit me alergji.

“Ideja erdhi nga unë, sepse unë vuaj nga alergjia”, thotë shpikësi Justin Tang në Universitetin Rajs në Teksas, i cili nganjëherë harron të mbajë pajisjen e tij EpiPen me adrenalinë të ngarkuar me të.

Plani është që të zhvillohet një version që mund të ndiejë kur ndodh një reaksion alergjik dhe automatikisht injekton hormon – në rast se pacienti tashmë është shumë i sëmurë për ta bërë atë vetë.

Shkencëtarët kanë qenë prej kohësh në mëdyshje se pse balenat, gjitarët më të mëdhenj në botë, rrallëherë marrin sëmundjen pavarësisht se jetojnë deri në moshë të vjetër dhe kanë përqindje të lartë të yndyrës trupore – dy nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut tek njerëzit.

Tani analiza e ADN-së nga shkencëtarët nga Universiteti i Arizonës së Veriut, botuar në Biologji Molekulare dhe Evolucioni, tregon se kafshëve gjigante u mungojnë shumë nga mutacionet gjenetike që shkaktojnë kancer tek njerëzit.

Ata gjithashtu duket se kanë një numër më të madh të gjeneve që ndihmojnë për të shtypur rritjen e tumoreve.

Hulumtuesit shpresojnë se sekretet gjenetike të bletëve të balenave mund të përdoren për të zhvilluar trajtime të reja për të kursyer njerëzit nga sëmundja potencialisht fatale./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë