Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Sa është i rëndësishëm kaliumi për organizmin ?

Frutat dhe perimet janë plot me vitamina, minerale dhe fibra të cilat ju ndihmojnë për të mbajtur trupin tuaj në gjendje të mirë.

Ato janë një burim i shkëlqyeshëm kaliumi, i cili ndihmon për të balancuar efektet negative të kripës dhe ul presionin e gjakut.

Për të korrur përfitimin e kaliumit në jetën tuaj, përpiquni të hani të paktën pesë porcione me fruta dhe perime çdo ditë. Jo vetëm që do t’ju ndihmojë për të ulur presionin e gjakut, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të shmangni disa kancere, probleme të zorrëve dhe madje edhe sulme në zemër.

Burime të mira të kaliumit përfshijnë: patatet, patatet e ëmbla, bananet, salcën e domates (pa kripë ose sheqer të shtuar), lëng portokalli, kosin dhe qumështin pa yndyrë.

Nëse keni sëmundje të veshkave, ose jeni duke marrë ilaçe të presionit të gjakut, një rritje e madhe e kaliumit mund të jetë e dëmshme. Në këtë rast, shmangni marrjen e shtojcave të kaliumit dhe konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të rritni marrjen e sasisë së kaliumit./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë