Sht, Kor 31, 2021
Banner Top
Banner Top
Këto ushqime ndikojnë në ankthin tuaj!

Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të shpenzoni shumë nga jeta juaj e përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, ushtrime dhe medikamente kundër ankthit.

Por a e dini që ankthi mund të shkaktohet nga ushqime të caktuara që ne vendosim në trupin tonë?

Kjo nuk do të thotë që këto mjete dhe qasje nuk janë të nevojshme për trajtimin e ankthit – ato shpesh janë mundësi të shëndetshme për mënyrën e jetesës së çdo personi. Por në qoftë se ankthi ende ndikon në jetën tuaj, mund të vlejë një hudhje e shikimit në pjatën tuaj.

Këto janë disa nga ushqimet nxisin ankth:

Alkooli

Besoni apo jo, ajo pije që ju jeni duke pirë për të shuar ankthin tuaj social është duke e bërë atë më keq.

“Ndonëse mund të duket sikur qetëson nervat tuaja, alkooli mund të ketë një ndikim negativ në hidratim dhe gjumë, të cilat mund të shkaktojnë simptoma të ankthit”, thotë Erin Palinski-Wade, RD, CDE.

Alkooli ndryshon nivelet e serotoninës dhe neurotransmetuesit në tru, gjë që e bën ankthin edhe më keq. Dhe kur konsumohet alkooli, mund të ndiheni edhe më të shqetësuar.

Kafeina

“Nivelet e larta të kafeinës jo vetëm që mund të rrisin ankthin dhe nervozizmin, por edhe zvogëlojnë prodhimin e serotoninës kimike të ndieshme në trup, duke shkaktuar një gjendje humor të depresionit”, thotë Palinski-Wade.

Në mënyrë tipike, kafeina është e sigurt në doza të ulëta. Por doza të larta mund të shkaktojnë efekte të pakëndshme, përkatësisht ankth dhe nervozizëm.

Gjithashtu mbani në mend se disa shtesa dhe ilaçe përmbajnë kafeinë dhe mund të kontribuojnë në ndjenjat e ankthshme.

Sheqer i shtuar

Nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur sheqerin 100 për qind të kohës, siç ndodh natyrshëm në shumë prej ushqimeve që duam të hamë, siç janë pemët.

Por sheqeri i shtuar është një kontribues i ankthit të përgjithshëm.

Trupi liron insulinën për të ndihmuar thithjen e glukozës së tepërt dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, por një rritje e sheqerit ia bën trupit shumë të vështirë për t’u kthyer në normale, duke shkaktuar ngritje dhe ulje.

Konsumi i sasive të mëdha të sheqerit të përpunuar mund të shkaktojë ndjenja të shqetësimit, nervozizëm dhe trishtim./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë