Sht, Tet 16, 2021
Banner Top
Banner Top
5 mënyra se si të kujdesemi për lëkurën e kokës!

Nisur nga ajo se sa është i rëndësisshëm shëndeti i kokës, ekspertët kanë ndarë disa këshilla për ta mirëmbajtur atë,  duke filluar që nga shamponi e deri në furçën që përdorni.

Pastrojeni siç duhet

“Lëkura e kokës është thjesht lëkurë: djersitet, sekreton sebum (vaj) dhe hedh qeliza të vdekura të lëkurës”, thotë Anabel Kingsley, një trikologe në Philip Kingsley. Eleanore Richardson, një trikologe në Fulham Scalp dhe Hair Clinic në Londër, thotë shamponi është hapi i parë për mbajtjen e lëkurës së kokës të shëndetshme. Ajo sugjeron që të laheni me shampon më shpesh në rast se përdorni shumë produkte të flokëve ose djersiteni. Kingsley thotë: “Mos lini të kalojnë më shumë se tre ditë në mes të bërit dush. Kjo mund të shkaktojë kruarje dhe një kokë e zbehtë mund të shkaktojë humbjen e flokëve“.

Trajtoni zbokthin

“Nëse vëreni që lëkura e kokës tuaj është e zbehtë, zgjidhja juaj e parë është përdorimi i një shamponi kundër zbokthit,” thotë David Felstead i Klinikës së Flokëve dhe Skeletit në Daniel Galvin Marylebone në Londër. Ai rekomandon që të kërkoni atë shampon që përmban acid dhe thotë se duhet ta përdorni atë për të paktën një muaj. Ai këshillon shamponimin dy herë, duke e lënë produktin dy deri tre minuta herën e parë para shpëlarjes. Nëse përdorimi i një shamponi të veçantë nuk funksionon, ai rekomandon kërkimin e këshillave të ekspertëve.

Mbroni kokën tuaj nga dielli

“Lëkura e kokës mund të digjet lehtë nëse u ekspozoheni rrezeve të forta të diellit, veçanërisht nëse flokët po u dobësohen”, thotë Dr. Anjali Mahto, një dermatolog konsulent në Klinikën Cadogan dhe autor i Biblës për kujdesin ndaj lëkurës. Për ata me flokë të lëngshëm, është e këshillueshme që të aplikoni krem përmbrojtje ose të vishni një kapelë.

Stiloni lehtë

“Stilimi i ngushtë, siç janë llojet e ndryshme të gërshetave, përkundër që pohohet të jenë ‘mbrojtëse’, mund të shkaktojnë thyerje të rënda të flokëve”, thotë Richardson. Këto stilet shpesh mbeten për javë të tëra, gjë që kontribuon në shëndetin e dobët të lëkurës së kokës.  “Tensioni i vazhdueshëm i folikulave të flokëve mund të shkaktojë alopecia”.

Zgjidhni furçën e duhur

Të dy Kingsley dhe Felstead nuk e rekomandojnë përdorimin e furçave me kthetra apo fije metalike. Një furçë natyrale e gjilpërës ose një me pranga fleksibile plastike është shumë më e butë në lëkurën e kokës. Në thelb, nëse furça ndihet e përafërt ose e pakëndshme në kokën tuaj, kjo nuk është e mirë, thotë Felstead. Për ata që kanë nevojë për kujdes të veçantë, ka mundësi të tilla si furçë flokësh silikoni Manta, projektuar nga floktari Tim Binnington. Krijuar për gruan e tij kur flokët u shëruan pas një sëmundjeje të rrezikshme për jetën, është e dizajnuar të jetë aq e butë në flokë sikurse të përdorni gishtat, duke reduktuar tensionin mbi lëkurën./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë