Mar, Shk 13, 2024
Banner Top
Banner Top
Qershitë – Pesë përfitime të shëndetit të fshehura të këtij ushqimi suprem

Me një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore, qershitë – janë një super ushqim. Por pavarësisht nëse bëhet fjalë për pagjumësi, dhimbje në nyje ose yndyrë në bark, me të cilat merreni, qershitë mund të jenë shpëtimi juaj.

 Ja pse!

Qershitë luftojnë yndyrën e barkut – Studiuesit zbuluan se qershitë kanë përfitime të konsiderueshme për menaxhimin e peshës për kafshët, duke përfshirë yndyrnat e zvogëluara në bark. Në studim, minjtë që morën pluhur qershie nuk fituan aq shumë peshë ose nuk ndërtuan aq shumë yndyrë në trup sa minjtë që nuk morën qershi. Gjaku i tyre gjithashtu tregoi nivele shumë më të ulëta të disa shenjave të inflamacionit të lidhura me sëmundjet e zemrës dhe diabetin. Dhe, përveç kësaj, ata kishin ndjeshëm nivele të ulëta të kolesterolit dhe triglicerideve në gjak sesa homologët e tyre të privuar nga qershitë.

Qershitë luftojnë dhimbjen pas stërvitjes – A keni probleme të ecni nëpër shkallë (apo edhe të uleni) pas një stërvitje të vështirë? Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të shëndetshme për të luftuar dhimbjen pas ushtrimit, qershitë i përshtaten faturës. Studimet sugjerojnë që një filxhan me lëng qershie mund të zvogëlojë ndjeshëm inflamacionin e muskujve dhe dhembjen (mbani mend se një stërvitje e mirë shkakton në të vërtetë dëmtimin e muskujve, duke rezultuar në inflamacion).

Qershitë ofrojnë lehtësim natyral të osteoartritit – Nëse nuk mund të përballoni dhimbjen dhe sikletin e nyjeve të fryrë dhe jeni të irrituar nga efektet anësore të recetës standarde të akullit, mund të zgjidhni qershitë me shije në formën e lëngut, pilulave ose frutave.

Qershitë zvogëlojnë rrezikun nga goditja – Studiuesit nga Sistemi Shëndetësor i Universitetit të Miçiganit zbuluan se qershitë japin përfitime kardiovaskulare të barabarta me disa ilaçe, dhe mund të përmirësojnë rezultatin edhe kur merren me receta. Ata besojnë se antocianinat – pigmentet që i japin qershive ngjyrën e kuqe – mund të aktivizojnë diçka të quajtur PPAR në indet trupore, të cilat nga ana e tyre rregullojnë nivelin e yndyrës dhe glukozës dhe me anë të kësaj ulin faktorët e rrezikut për kolesterolin e lartë, presionin e gjakut dhe diabetin. Jo keq për një frut kaq të vogël!

Qershitë ju ndihmojnë të flini – Ndoshta ankesa më e zakonshme nga pacientët e rinj ka të bëjë me gjumin. Pavarësisht nëse buron nga hormonet e pabalancuara, stresi i tepërt, një mendje e ngjeshur ose zakonet jo të shëndetshme, një pjesë e madhe prej nesh kanë mbetur duke u zhytur dhe duke u kthyer çdo natë në dëshpërim – por lëngu i qershisë mund të ndihmojë. Konsumoni një gotë lëng qershie çdo natë para gjumit dhe do të shihni rezultatet!/Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë