Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top

“Ju jeni çfarë hani” është një frazë tashmë e njohur për të gjithë. Por ajo që ne bëjmë para se të hamë gjithashtu ka një ndikim të madh në shëndetin tonë.

Bright Side do t’ju tregojë për 6 gjëra që nuk mund t’i bëni në stomak bosh (jo më pak se 2 orë pas vaktit  të fundit).

1. Nuk duhet të pini ilaçe sepse efekti i tyre zvogëlohet, si dhe shkakton probleme shëndetësore ose në qoftë se i pini shoqëroni ato me qumësht.

2. Nuk duhet të konsumoni alkool pasi ka efekte negative për mëlçinë, zemrën dhe veshkat. Para se të konsumoni alkool, duhet të hani fillimisht diçka.

3. As konsumimi i kafes nuk është zgjidhje e mençur, ngase stimulon prodhimin e acidit, që shkakton urth.

4. Lëvizje e mençur nuk janë as stërvitjet kur jeni me stomak bosh pasi trupi nuk ka energji dhe do të digjni muskujt. Madje është mirë që para se të filloni stërvitjen të bëni 10 minuta ecje.

5. Stomaku bosh dhe ndjenja e urisë mund të bëhen pengesë për gjumin tuaj, kështu që është mirë të hani diçka para se të flini ose është mirë të pini një gotë qumësht pasi është i pasur me magnez e kalcium.

6. Konsumimi i lëngjeve të frutave në stomak bosh është i dëmshëm pasi që irritojnë stomakun dhe shkaktojnë gastrit./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë