Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
5 shenja të besueshme të shtatzënisë së hershme

Gjyshja thoshte, e vetmja herë që do të shihni pulsin në qafë është kur jeni shtatzënë. Por, Ob / Gyn Patricia Yost, MD, ofron pesë shenja më të besueshme që jeni shtatzënë.

“Shenjat e shtatzënisë së hershme shpesh imitojnë simptomat para menstruacioneve,” thotë Dr. Yost. «Për shembull, pak ngërç dhe butësi në gji janë të zakonshme. Për disa gra, gjakderdhja ndodh kur veza implantohet dhe mund të gabohet për një periudhë të lehtë. “

Por ndërsa trupi juaj rritet në hormonet e shtatzënisë, ju gjithashtu mund të përjetoni:

  1. Shmangie nga ushqimi: (para shtatzanisë) mëngjesi juaj nuk mund të fillojë pa një filxhan kafe.
  2. Nauze: Ugh, stomaku juaj ndjehet i paqëndrueshëm. Të vjellësh apo mos të vjellësh, kjo është pyetja.
  3. Dëgjimi i aromës: Kolonja e partnerit tuaj ose lasagna e nënës tuaj më parë ishte diçka që nuk do ta ndërronit. Por tani s’është ashtu?
  4. Refleksi i fortë: A ju bën larja e dhëmbëve të dëshironi të vjellni? Në shtatzëninë e hershme, refleksi juaj i dhëmbëve mund të fillojë në mbingarkesë.
  5. Jeni tërë kohën të përgjumur: Është mëngjesi i së hënës dhe ju jeni tashmë duke kërkuar një jastëk për tu mbështeur. Gjumi, ose të paktën pushimi, duket se është në axhendën tuaj shumë më tepër këto ditë.

Kushtojini vëmendje sepse përndryshe mund të humbasni këto shenja të hershme të shtatzënisë./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë