Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Cilat janë simptomat e hershme të shtatzënisë?

Për disa gra, simptomat më të hershme të shtatzënisë shfaqen në javët e para pas ngjizjes.

Por edhe para se të humbisni një periudhë, mund të dyshoni – ose të shpresoni – se jeni shtatzënë. Për disa gra, simptomat e hershme të shtatzënisë fillojnë në javët e para pas ngjizjes.

Simptomat e shtatzanisë gjithashtu mund të ndryshojnë në intensitetin, shpeshtësinë dhe kohëzgjatjen e tyre. Shenjat dhe simptomat e hershme të listës së kontrollit të shtatëzanisë janë vetëm një udhëzues.

Shumë simptoma të hershme të shtatzënisë mund të shfaqen të ngjashme me shqetësimet rutinore para-menstruacionale.

Gjoks i fryrë

Gjinjtë tuaj mund të ofrojnë një nga simptomat e para të shtatzënisë. Dy javë pas ngjizjes, ndryshimet hormonale mund t’i bëjnë gjinjtë tuaj të butë, të ndjeshëm ose mund të ndjehen më të plotë dhe më të rëndë.

Lodhje

Lodhja gjithashtu renditet në mesin e simptomave të hershme të shtatëzanisë. Gjatë shtatëzënësisë së hershme, nivelet e hormonit të progesteronit rriten. Në doza të larta të mjaftueshme, progesteroni mund t’ju vë në gjumë. Në të njëjtën kohë, nivelet më të ulëta të sheqerit në gjak, ulja e presionit të gjakut dhe prodhimi i rritur i gjakut mund të ndikojë në marrjen e energjisë tuaj gjatë shtatëzanisë.

Gjakderdhje e lehtë ose ngërç

Ndonjëherë një sasi e vogël e njollosjes ose gjakderdhja vaginale është një nga simptomat e para të shtatzënisë. E njohur si gjakderdhje nga implantimi, ndodh kur veza e fekonduar i bashkëngjitet rreshtimit të mitrës – rreth 10-14 ditë pas fekondimit. Ky lloj gjakderdhjeje është zakonisht pak më i hershëm dhe me ngjyra të lehta se një periudhë normale dhe nuk zgjat aq gjatë. Disa gra gjithashtu përjetojnë ngërçe barku herët gjatë shtatëzanisë. Këto dhimbje janë të ngjashme me dhimbje barku.

Nauze me ose pa të vjella

Mundimi, që mund të godasë në çdo kohë të ditës ose natës, është një nga simptomat klasike të shtatzënisë. Për disa gra, kureshtja fillon qysh dy javë pas ngjizjes. Nauzeja duket se buron të paktën pjesërisht nga nivelet e rritura me shpejtësi të estrogjenit, gjë që bën që stomaku të zbrazet më ngadalë. Gratë shtatzëna gjithashtu kanë një sens të nuhaturit të ngritur, kështu që aromat e ndryshme – të tilla si gatimi i ushqimeve, parfumi ose tymi i cigares – mund të shkaktojnë valë të përzier në shtatzëninë e hershme. Ka disa sugjerime dhe këshilla për të ndihmuar në luftimin e efekteve të sëmundjes në mëngjes.

Shtrembërime apo dëshirat e ushqimit

Kur jeni shtatzënë, dëshirat e ushqimit janë gjithashtu të zakonshme. Ashtu si shumica e simptomave të tjera të shtatëzanisë, këto preferenca ushqimore mund të shkallëzohen deri në ndryshime hormonale – veçanërisht në tremujorin e parë, kur ndryshimet hormonale janë më dramatike.

Dhimbje koke

Në fillim të shtatëzanisë, rritja e qarkullimit të gjakut të shkaktuar nga ndryshimet hormonale mund të shkaktojë dhimbje koke të shpeshta, të buta.

Luhatje humori

Përmbytja e hormoneve në trupin tuaj në shtatzëninë e hershme mund t’ju ​​bëjë jashtëzakonisht emocionues dhe të ndjeshëm. Lëkundjet e humorit gjithashtu janë të zakonshme, veçanërisht në tremujorin e parë.

Zbehje dhe marramendje

Ndërsa enët e gjakut hollohen dhe presioni i tij bie, ju mund të ndjeni marramendje. Në fillim të shtatëzanisë, zbehja gjithashtu mund të shkaktohet nga sheqeri i ulët në gjak.

Periudha e humbur

Ndoshta simptoma më e dukshme e hershme e shtatzënisë është kur keni humbur periudhën tuaj. Kjo shenjë e mundshme e shtatzënisë është shpesh ajo që i bën gratë të kërkojnë më shumë detaje në lidhje me simptomat e tjera të shtatzënisë.

Fatkeqësisht, këto simptoma nuk janë unike për shtatzëninë. Disa mund të tregojnë se jeni duke u sëmurë ose se periudha menstruale do të fillojë. Po kështu, ju mund të mbeteni shtatzënë pa provuar ndonjë nga këto simptoma.

Sidoqoftë, nëse ju mungon një periudhë menstruale ose vëreni ndonjë nga shenjat në këtë listë, bëni një test shtatzënie në shtëpi – veçanërisht nëse nuk po mbani shënimet e ciklit tuaj menstrual ose nëse ndryshon shumë nga një muaj në tjetrin. Nëse testi i shtatzënisë në shtëpi është pozitiv, caktoni një takim me ofruesin e kujdesit shëndetësor. Sa më shpejt që konfirmohet shtatzënia, aq më shpejt mund të filloni kujdesin para lindjes./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë