Die, Maj 16, 2021
Banner Top
Banner Top
Ushqimet që ulin rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë

Cdo vit më shumë se 1 milion njerëz në gjithë botëën diagnostifikohen me kancer të zorrës së trashë.

Faktorët e rrezikut për kancer të zorrës së trashë përfshijnë faktorë dietikë të caktuar, të tilla si dieta të pasura me mish të kuq e me mish të përpunuar. Faktorë tjerë të rrezikut përfshijnë mbipeshën.

Shkencëtarët kanë zbuluar se disa lloj ushqimesh mund të parandalojnë kancerin e zorrës së trashë. Pemët dhe perimet duhet të jenë pjesë e secilit vakt në mënyrë që të ulet rreziku nga kanceri i zorrës së trashë.

Ushqimet si: manaferrat, boronicat, rrushi i kuq, mollët, qepët e kuqe, brokoli, shega, luleshtrydhet, kajsitë, lakra e kuqe – duhet të jenë pjesë e dietës për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë./FamiljaJone

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë