Hën, Sht 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Si ta mbajmë zemrën të shëndetshme?!

Ne e dimë se stërvitja dhe dieta e mirë mund ta mbajnë zemrën të shëndetshme. Por çfarë tjetër mund të bëni për të mbajtur zemrën tuaj të fortë?

 Këtu, Marc Gillinov, MD, Kryetar i Departamentit të Kirurgjisë Thoracic dhe Kardiovaskulare të Klinikës së Cleveland, ju rekomandon 3 gjëra kryesore që duhet të bëni çdo ditë për të ndihmuar punën e zemrës tuaj në mënyrë më efikase. Përfshirja e këtyre zakoneve në stilin e jetës tuaj dhe shëndeti i zemrës tuaj do të jetë më e mira që mund do të bëni për veten tuaj.

Hani yndyrna të shëndetshme

Ne kemi nevojë për yndyrna në dietën tonë, duke përfshirë yndyrna të ngopura. Një yndyrë që nuk kemi nevojë është trans yndyra, e cila është e njohur për rritjen e rrezikut të zhvillimit të sëmundjes së zemrës ose të pllakosjes gjatë gjithë jetës. Kjo është për shkak se zorrët trans yndyrore ngrisin nivelin e kolesterolit tuaj të keq (LDL) dhe bëjnë uljen e niveleve tuaja të mira të kolesterolit (HDL). Duke i prerë ato nga dieta juaj, ju përmirësoni qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin tuaj. Pra, çfarë janë yndyrnat trans? Ato janë yndyrna të prodhuara nga industria shpesh të përdorura në mallra të pjekura të paketuara, ushqime të lehta, margarina dhe ushqime të shpejta të skuqura për të shtuar aromë dhe cilësi.

Praktikoni higjienën e mirë të dhëmbëve

Pastroni dhëmbët çdo ditë. Shëndeti dentar është një tregues i mirë i shëndetit të përgjithshëm, duke përfshirë edhe zemrën tuaj, sepse ata që kanë sëmundje periodontale shpesh kanë të njëjtat faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës. Studimet vazhdojnë për këtë çështje, por

shumë prej tyre kanë treguar se bakteret në gojë të përfshira në zhvillimin e sëmundjes së gomës mund të lëvizin në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojnë ngritje në proteina C-reaktive, një shënues për inflamacion në enët e gjakut. Këto ndryshime mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Bëni gjumë të mjaftueshëm

 Gjumi është një pjesë thelbësore e mbajtjes së zemrës suaj të shëndetshme. Nëse nuk fle mjaftueshëm, mund të jeni në një rrezik më të lartë për sëmundje kardiovaskulare pa marrë parasysh moshën tuaj ose shprehitë e tjera shëndetësore. Një studim që shikon 3.000 të rritur mbi moshën 45 vjeçe zbuloi se ata që flinin më pak se gjashtë orë në natë ishin rreth dy herë më shumë të rrezikuar të kenë një goditje në tru apo sulm në zemër se sa njerëzit që flinin gjashtë deri në tetë orë në natë. Studiuesit besojnë se gjumi shumë pak shkakton ndërprerje në kushtet e shëndetit dhe në proceset biologjike, duke përfshirë presionin e gjakut dhe inflamacionin./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë