Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Sekreti Japonez i “bukurisë së përjetshme”

A e dini se orizi është përdorur si agjent shërues kozmetik për shekuj me radhë dhe është mjaft i zakonshëm në recetat e bukurisë japoneze? Është I pasur me vitamin B,që stimulon rritjen dhe riparimin e qelizave, plakjen e ngadaltë dhe rrit furnizimin e gjakut në lëkurë – të gjitha që ju nevojitet për një zbukurim të lëkurës.

Bëni vet sekretin e bukurisë të grave japoneze dhe parandaloni plakjen e parakohshme

Për të mbajtur lëkurën në gjendje të përsosur dhe për të parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës, gratë japoneze përdorin maskën me bazë oriz.

Kjo maskë terapeutike e fytyrës së shpejti do të bëhet e preferuara, sepse pas aplikimit të saj, lëkura juaj do të bëhet e butë, e bardhë dhe rrezatuese. Përdorni përbërës të kualitetit të lartë si orizi, qumështi dhe mjalti.

Ju keni nevojë për 2-3 lugë oriz dhe gatuajeni derisa të zbutet. Më pas vendosni ujin e orizit në një tas të veçantë.

Shpëlajeni orizin dhe shtoni një lugë gjelle qumështi të ngrohtë. Përzieni derisa të kombinohen mirë dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë.

Aplikoni një sasi bujare të maskës në fytyrë. Mos harroni të pastroni tërësisht para aplikimit.

Me kujdes hiqni maskën pas gjysmë ore dhe shpëlajeni me lëngun e orizit të zier.

Përveç këtyre pronave të dobishme, uji i orizit është një hidratues shumë i mirë i lëkurës.  

Youtube

Arkiva

Kategoritë