Sht, Sht 25, 2021
Banner Top
Banner Top
Sallatë me shalqi, domate dhe djathë: Provojeni, shija e saj do t’ju mrekullojë

Këtë sallatë mund ta shërbeni si meze ose si vakt

Nevojiten:

 shalqi,
 rukolë,
 domate e tharë në diell,
 djathë dhie ose deleje
 djathë i fortë

Për shesë:

 jogurt,
 mustardë,
 shurup panje,
 salcë shege,
 vaj ulliri,
 borzilok,
 kripë,
 piper.

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendosni rukolën e larë mbi të. Vendoseni në një pjatë, pastaj shtoni shalqi të prerë.

Skuqni pak domatet e thata, më pas copëtojini dhe vendosini sipër shalqirit.

Më pas grijeni djathin, dhe skuqni djathin e dhive ose të deleve, ose ndonjë djathë tjetër të bardhë që mund të skuqet në një tigan ku janë skuqur domatet e thata.

Hidh pak më shumë sallatë të gatshme.

Më pas grijeni djathin e fortë, dhe skuqni djathin e dhive ose të deleve ose ndonjë djathë tjetër të bardhë që mund të skuqet në një tigan ku janë skuqur domatet e thata.

Sipër sallatës së gatshme hidh edhe pak shtesë.

Ju bëftë mirë

Arkiva

Kategoritë