Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Pse jam kaq i lodhur?

Gjumi është një nga ato gjëra që të gjithë ne e dimë se është i mirë për ne, por ndonjëherë është e vështirë të zbatohen në të vërtetë. Ekziston kjo ide e vazhdueshme që një gjumë i plotë natën ju bën dembel, kur në fakt ju bën të shëndetshëm dhe produktiv.

Ja çfarë duhet të dini për faktin pse jeni kaq të lodhur.

Arsyet pse jeni kaq të lodhur

Ju nuk po bëni gjumë të mjaftueshëm: Duh – ju ndoshta e dini tashmë këtë. Por është e thjeshtë të anashkalosh dhe e rëndësishme të mbash mend.

 “Shoqëria jonë është e privuar nga gjumi,” thotë Dr. Brian Murray, një neurolog.

 “Shumica e njerëzve kanë nevojë për shtatë deri në nëntë orë gjumë dhe marrin më pak.”

Ju nuk bëni ushtrime të mjaftueshme dhe nuk ushqeheni sa duhet: Përsëri, këto janë përgjigjet e mërzitshme që mund të keni parë të vijnë, por janë të vërteta. Studim pas studimit ka zbuluar se rritja progresive e aktivitetit fizik çon në një rritje progresive të gjumit të thellë. Në mënyrë të ngjashme, studimet kanë zbuluar se dietat e larta në fruta, perime, proteina me pak yndyrë dhe qumështore kanë tendencë të çojnë në gjumë më të mirë. Dhe gjithashtu ju me siguri e keni ditur këtë, por ngrënia afër gjumit shoqërohet gjithashtu me gjumin e keq.

Ilaçet: Përgjumja është një efekt anësor i zakonshëm i shumë ilaçeve – veçanërisht shumë lloje të antidepresantëve triciklik, medikamente të presionit të gjakut dhe medikamente alergjie.

Çrregullime të gjumit: Është e mundur që gjumi që merrni gjatë natës nuk është qetësues sepse keni një çrregullim si apnea e gjumit. Nëse jeni të lodhur gjatë ditës sepse nuk mund të flini natën, mund të keni pagjumësi. Ky është kusht për të vizituar mjekun tuaj.

Kushtet mjekësore: Është shumë e pamundur që lodhja juaj të shkaktohet nga kanceri, por potencialisht mund të lidhet me disa sëmundje. Lodhja gjatë gjithë ditës nganjëherë është një simptomë e depresionit. Sëmundja e tiroides gjithashtu bën që njerëzit të ndjehen të lodhur.

Dhe për shkak se kushtet neurodegjeneruese mund të bëjnë që disa pjesë të trurit të degjenerojnë, një degjenerim në zonën që kontrollon gjumin dhe zgjimin mund të shkaktojë përgjumje te dikush që vuan nga një çrregullim si sëmundja e Parkinsonit.

Si ta largoni lodhjen?

Flini më shumë:

Ushtroni më shumë

Bilanconi dietën tuaj

Flisni me mjekun për ilaçet e tanishme

Pini kafe./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë