Hën, Tet 18, 2021
Banner Top
Banner Top
Pse duhet të pimë çaj të gjelbër?

Çaji jeshil është një pije popullore e konsumuar në mbarë botën.

Në vitet e fundit, ajo gjithashtu ka fituar popullaritet si një pije shëndetësore.

Çaji jeshil vjen nga gjethet e bimëve të Camellia sinensis dhe vjen në disa variante.

Mund të shijohet në formë të nxehtë, të ftohtë ose madje edhe në formë pluhuri dhe është e njohur për përmbajtjen e saj të lartë antioksiduese dhe përfitimet shëndetësore.

Por sa çaji jeshil duhet të pini për të arritur këto përfitime? Dhe a mund të jetë i rrezikshëm konsumimi?

Çaji jeshil është i lidhur me shumë përfitime shëndetësore.

Është i ngarkuar me ushqyes dhe përbërës të bimëve që mund të kenë efekte pozitive shëndetësore. Kjo përfshin antioksidantë të fuqishëm të quajtur catechins, të cilët mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër kancerit.

Në fakt, studimet e shumta tregojnë se njerëzit që pijnë çaj jeshil kanë shumë më pak gjasa të marrin shumë lloje të kancerit, krahasuar me ata që nuk e pijnë.

Kanceret që çaji jeshil mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër tyre janë kanceri i prostatës dhe gjirit, të cilat janë dy kanceret më të zakonshme në meshkuj dhe femra.

Për më tepër, disa studime tregojnë se çaji jeshil mund të ulë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu, pirja e çajit të gjelbër mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Kafeina dhe catechins që përmban, thuhet se rrisin metabolizmin tuaj dhe bënë djegien e yndyrnave.

Në përgjithësi, studimet tregojnë se konsumimi i çajit të gjelbër mund t’ju ndihmojë të digjni një shtesë prej 75-100 kalori në ditë.

Megjithëse kjo mund të duket si një sasi e vogël, ajo mund të kontribuojë në humbjen e konsiderueshme të peshës gjatë një periudhe afatgjatë.

Përfitimet e tjera të mundshme të çajit të gjelbër të pijshëm përfshijnë mbështetjen e sistemit imunitar, përmirësimin e funksionit të trurit, përmirësimin e shëndetit të dhëmbëve dhe një rrezik më të ulët të artritit, sëmundjes Alzheimer dhe Parkinsonit.

Sa Çaj jeshil është optimale?

Studimet që eksplorojnë përfitimet e çajit të gjelbër tregojnë dëshmi kontradiktore se sa duhet të pini çdo ditë.

Disa studime tregojnë përfitime shëndetësore tek njerëzit që pijnë sa më pak se një filxhan në ditë, ndërsa studimet e tjera konsiderojnë pesë ose më shumë gota në ditë për të qenë optimal.

Çaji jeshil mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të disa sëmundjeve. Megjithatë, sasia optimale për të pirë mund të varet nga sëmundja.

Kancer oral: Në një studim të madh vëzhgues, gratë që pinin tre deri në katër gota çaj jeshil çdo ditë kishin më pak gjasa të fitonin kancerin oral.

Kanceri i prostatës: Një studim i madh vëzhgimor zbuloi se njerëzit që pinë pesë ose më shumë filxhanë çaji jeshilë çdo ditë kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të kancerit të prostatës, krahasuar me ata që pinin më pak se një filxhan në ditë.

Kanceri i stomakut: Një tjetër studim i madh vëzhgimor tregoi një rrezik të zvogëluar të kancerit të stomakut tek gratë që konsumonin pesë ose më shumë gota çaji jeshil në ditë.

Kanceri i gjirit: Dy studime vëzhguese treguan rekurrencat e reduktuara të kancerit të gjirit tek gratë që pinë më shumë se tre gota çaj jeshil çdo ditë.

Kanceri i pankreasit: Një studim vëzhgimor zbuloi se pirja e pesë ose më shumë gota çaji jeshil në ditë ishte i lidhur me një zvogëlim të rrezikut të kancerit të pankreasit.

Diabeti: Në një studim observator retrospektiv, njerëzit që konsumonin gjashtë ose më shumë gota çaj jeshil çdo ditë kishin një rrezik 33% më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2, në krahasim me ata që konsumonin më pak se një filxhan në javë./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë