Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Pse duhet të konsumoni sa më shumë boronica?

Boronica është e ëmbël, ushqyese dhe shumë e njohur. Shpesh janë të etiketuara si një super ushqim, janë të ulëta në kalori dhe tepër të mira për shëndetin.

Më poshtë mund të shihni disa përfitime të dëshmuara shëndetësore të boronicave.

Boronica është e ulët në kalori por e lartë në lëndë ushqyese

Tufa e boronicës (sekti Vaccinium. Cyanococcus) është një kaçubë e lulëzuar që prodhon manaferrat me një ngjyrim kaltërosh, vjollcë – i njohur edhe si boronica.

Është e lidhur ngushtë me shkurre të ngjashme, siç janë ato që prodhojnë boronicë dhe arrë dore.

Boronica është e vogël – rreth 0,2-0,6 inç (5–16 milimetra) në diametër – dhe paraqesin një kurorë të ndezur në fund.

Ato janë me ngjyrë të gjelbër kur shfaqen së pari, pastaj thellohen në vjollcë dhe blu ndërsa piqen.

Boronica është mbreti i ushqimeve antioksiduese

Antioksidantët mbrojnë trupin tuaj nga radikalet e lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat tuaja dhe të kontribuojnë në plakjen dhe sëmundjet, siç është kanceri.

Boronica besohet se ka një nga nivelet më të larta antioksiduese të të gjitha frutave dhe perimeve të zakonshme.

Përbërjet kryesore antioksiduese në boronica i përkasin një familje me antioksidantë polifenolë të quajtur flavonoide.

Boronica zvogëlon dëmtimin e ADN-së, e cila mund të ndihmojë në mbrojtjen e plakjes dhe kancerit

Dëmi oksidativ i ADN-së është një pjesë e pashmangshme e jetës së përditshme. Thuhet se ndodhin dhjetëra mijëra herë në ditë në çdo qelizë të trupit tuaj.

Dëmtimi i ADN-së është pjesë e arsyes për tu rritur. Ai gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjeve si kanceri.

Për shkak se boronicat janë të pasura me antioksidantë, ato mund të neutralizojnë disa nga radikalet e lira që dëmtojnë ADN-në tuaj.

Boronica mbron kolesterolin në gjakun tuaj nga dëmtimi

Dëmtimi oksidativ nuk është i kufizuar në qelizat tuaja dhe ADN-në.

Është gjithashtu problematik kur oksidohet kolesteroli juaj “i keq” LDL.

Në fakt, oksidimi i kolesterolit “të keq” LDL është një hap thelbësor në procesin e sëmundjeve të zemrës.

Antioksidantët në boronica janë të lidhura fort me nivelet e reduktuara të LDL të oksiduar. Kjo i bën boronicat shumë të mira për zemrën tuaj.

Boronica mund të ulë presionin e gjakut

Boronica duket se ka përfitime të konsiderueshme për njerëzit me presion të lartë të gjakut, që është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Në një studim tetë javor, njerëzit obezë që kishin një rrezik të lartë të sëmundjeve të zemrës vunë re një ulje në presionin e gjakut 4-6% pas konsumimit të (50 gram) boronicave në ditë.

Studime të tjera kanë vërejtur efekte të ngjashme – veçanërisht për gratë pas menopauzës./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë