Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Probleme me tretjen dhe fryrjen e barkut? Konsumoni këta çaja!

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, keni problem me tretjen atëherë krahas ushqimit që duhet të kontrolloni ju duhet të konsumoi edhe pije shtesë për t’ju ndihmuar.

Këto 4 çaja do t’ju bëjnë të ndiheni më mirë dhe të lumtur.  

1. Kumin, kopër dhe koliandër (majdanoz) Ky kombinim i erëzave është mrekullisht qetësues dhe shumë efektiv për probleme me zorrët dhe inflamacion.” Wellness Mama” thotë se çaji është një recetë e lashtë  që ndihmoi burrin e saj kur ai u shërua nga një stomak i trazuar pas një operimi.

2. Kopër, piper, xhinxher, kamomil. Kjo recetë nga “Kitchn” është i dobishëm për të qetësuar dhe parandaluar fryrjen dhe dhimbjen e stomakut. Funksionon sepse kopra stimulon rrjedhjen e baktereve, ndërsa mentja lehtëson muskujt e tretjes. Ndërkohë, xhinxheri stimulon pështymë dhe kamomili relakson spazmën muskulore.

3.Mente, kamomil, lëvozhgë portokalli. Kjo recetë çaji vjen nga  Martha Steëar. Mbajeni atë të ruajtur në një kavanoz qelqi të mbyllur për të përdorur sa herë që stomaku juaj ndihet keq.

4. Lule kamomil, xhinxher i tharë. Bashkimi i fuqishëm i luleve  të kamomilës dhe xhinxherit punojnë së bashku për të çliruar enzimat e tretjes dhe për të rritur thithjen e lëndëve ushqyese. /Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë