Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Përfitimet shëndetësore të boronicës së kuqe

Boronicat e kuqe janë fruta të vogla, të forta, të rrumbullakëta, me një aromë që shumë i përshkruajnë si të hidhura dhe të tharta. Ato rriten në vreshta në bagazhet e ujërave të ëmbla, kryesisht në Shtetet e Bashkuara.

Është një nga frutat e vetme tregtare në vend të Amerikës së Veriut. Amerikanët vendas së pari i përdorën ato për ushqim, bojë pëlhure dhe ilaç. Detarët i hanin ato për të parandaluar skorbutin ndërsa ishin në det. Në fakt, një kapiten deti ishte personi i parë që i rriti me sukses. Sot, ato rriten në rreth 40,000 hektarë në Sh.B.A çdo vit.

Një filxhan me boronicë të papërpunuar përmban:

46 kalori

0 gram yndyrë

12 gram karbohidrate

4 gram fibra

4 gr sheqer

1 gram proteina

2 miligram natrium.

Për vitaminat dhe lëndët ushqyese, një filxhan me fruta të papërpunuara ka:

25% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë C

Rreth 9% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë A

Rreth 6% të kërkesës tuaj ditore për vitaminë K

2% të kërkesës tuaj ditore për kalium

1% të kërkesës tuaj ditore për hekur dhe kalcium.

Kur boronicat thahen, ato humbasin pjesën më të madhe të vitaminave të tyre, por mbajnë  lëndë ushqyese të tjera si kaliumin dhe kalciumin.

Njerëzit i quajnë boronicat një ushqim shumë të mirë për arsye të mira: Ato kanë të gjitha llojet e përfitimeve që rritin shëndetin e përgjithshëm.

Janë të pasura me antioksidantë. Një studim zbuloi se nga 20 frutat e zakonshëm, boronicat kanë nivelin më të lartë të fenoleve, një lloj antioksidanti.

Ato mund të:

Mbrojnë kundër sëmundjeve të mëlçisë

Stabilizojnë presionin e ulët të gjakut

Përmirësojnë shikimin./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë