Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
Përfitimet shëndetësore të bananeve!

Bananet janë një nga frutat më të konsumuara në botë për arsye të mirë. Kosumimi i tyre mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe të zvogëlojë rreziqet e kancerit dhe astmës.

Sot, bananet rriten në të paktën 107 vende dhe renditen në vendin e katërt në mesin e kulturave ushqimore në botë në vlerë monetare. Amerikanët konsumojnë më shumë banane sesa mollë dhe portokall të kombinuara.

Nuk është për t’u habitur që njerëzit po shtrojnë pyetjen: a janë bananet të mira për shëndetin?

Fakte habitëse rreth bananeve

Bananet janë të pasura me kalium dhe fibra. Ato mund të ndihmojnë në parandalimin e astmës, kancerit, presionit të lartë të gjakut, diabetit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe problemeve të tretjes.

1. Bananet përmbajnë shumë ushqyes të rëndësishëm

Bananet janë ndër frutat më të njohura në botë. Ndryshojnë në ngjyrë, madhësi dhe formë.

2. Bananet përmbajnë lëndë ushqyese që moderojnë nivelet e sheqerit në gjak

Bananet janë të pasura me pektinë, një lloj fibër që i jep mishit formën e saj strukturore me sfungjer (4).

Bananet e papjekura përmbajnë niseshte rezistente, e cila vepron si fibër i tretshëm dhe shpëton nga tretja.

Si pektina ashtu edhe niseshti rezistent mund të moderojnë nivelin e sheqerit në gjak pas ngrënies dhe të zvogëlojnë oreksin duke ngadalësuar zbrazjen e stomakut tuaj. Bananet mund të përmirësojnë shëndetin tretës

3. Fibra dietike lidhet me shumë përfitime shëndetësore, përfshirë tretjen e përmirësuar

Një banane me madhësi të mesme ka rreth 3 gramë fibra, duke i bërë bananet një burim mjaft të mirë të fibrave.

Bananet përmbajnë dy lloje kryesore të fibrave:

Pectin: Ulet ndërsa piqet bananja.

Niseshte rezistente: Gjendet në banane të papjekura.

4. Bananet mund të ndihmojnë humbjen e peshës

Asnjë studim nuk ka testuar drejtpërdrejt efektet e bananeve në humbjen e peshës. Sidoqoftë, ato kanë disa atribute që ndihmojnë në këtë drejtim ./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë