Pre, Mar 22, 2024
Banner Top
Banner Top
Luftoni aneminë me këto ushqime

Planet ushqimore dhe vaktet për mungesën e hekurit

Një plan diete për aneminë duhet të përfshijë një ekuilibër të shëndetshëm të ushqimeve të pasura me hekur, të tilla si perime me gjethe, mish, arra, fara dhe drithëra të fortifikuara të mëngjesit.

Është gjithashtu e rëndësishme që të përfshihen ushqime që mund të përmirësojnë thithjen e hekurit dhe të shmangen shqimet që mund të ndërhyjnë në këtë process.

Anemia ndodh kur trupi nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut. Në disa raste, trupi nuk prodhon një numër të mjaftueshëm të këtyre qelizave. Në të tjerët, anemia rezulton nga ndonjë problem themelor shëndetësor, siç është një sëmundje që shkatërron qelizat e kuqe të gjakut. Humbja e konsiderueshme e gjakut gjithashtu mund të shkaktojë anemi.

Një person me anemi mund të përfitojë nga shtimi i ushqimeve të pasura me hekur në dietë. Gjithashtu, ushqime të caktuara mund të ndihmojnë trupin të thithë hekurin, ndërsa të tjerët mund të bllokojnë këtë proces dhe ta bëjnë aneminë më keq.

Simptomat kryesore janë plogështia, por shfaqen edhe ndjenjat e therjeve si të gjilpërave në duar dhe këmbë, pavullneti, depresioni, kujtesa e dobët; nuk keni hekur të mjaftueshëm, ju mungon vitamina B12 ose acidi folik; jeni më të ndjeshëm ndaj infeksioneve…

Ushqime të pasura me hekur të cilat personat me anemi mund t’i konsumojnë janë:

Fruta dhe perime

Lakra

Spinaq

Zarzavate kollare

Zarzavate luleradhiqe

Agrumet

Speca të kuq dhe të verdhë

Brokoli

Arra dhe fara

Fara kungulli

Fistikë

Farat e kërpit

Arra pishe

Fara luledielli

Mish peshku

Mish lope

Mish qengji

Produkte të qumështit

Qumështi i papërpunuar

Kos

Djathë.

Ide e mirë gjithashtu, mund të jenë drithërat e fortifikuara me hekur, produktet e bukës, lëngu i portokallit, orizi dhe makaronat./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë