Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Gërhitja, si ta largoni këtë problem?

Mos u brengosni nëse gërhitni, ngase nuk jeni i vetmi: Më shumë se gjysma e të rriturve amerikanë gërhasin. Gërhitja ndodh kur ajri kalon në indet e fytit dhe shkakton vibrim të tyre ndërsa merrni frymë, prandaj krijohet edhe ai tingulli karakterizues.

Gërhitja mund ta bëjë të parehatshëm gjumin tuaj ose atë të partnerit. Edhe nëse nuk ju shqetëson shumë, nuk është kusht që duhet ta injoroni. Në fakt, ajo mund të jetë një shenjë e një gjendjeje serioze shëndetësore, duke përfshirë:

Apnea obstruktive e gjumit (rrugët e bllokuara ajrore)

Obeziteti

Në raste të tjera, gërhitja mund të shkaktohet thjesht duke fjetur në shpinë ose duke pirë alkool shumë para gjumit.

Për ta larguar gërhitjen, provoni këshillat e cekura më poshtë:

Humbni peshë nëse jeni mbipeshë

Kjo do të ndihmojë në uljen e sasisë së indeve në fyt që mund të jenë duke shkaktuar gërhitjen. Ju mund të humbni peshë duke zvogëluar kaloritë. Sigurohuni që të bëni çdo ditë ushtrime të rregullta.

Flini në njërën anë

Gjumi në shpinë ndonjëherë bën që gjuha të lëvizë në pjesën e pasme të fytit, e cila bllokon pjesërisht rrjedhën e ajrit përmes fytit tuaj. Gjumi në krahë mund të jetë gjithçka që duhet të bëni për të lejuar që ajri të rrjedhë lehtë dhe të zvogëlojë ose ndalojë gërhitjen tuaj.

Ngrini lart kokën e shtratit tuaj

Ngjitja e kokës së shtratit tuaj me katër inç mund të ndihmojë në zvogëlimin e gërhitjes duke i mbajtur të hapura rrugët e frymëmarrjes.

Trajtoni alergji kronike

Alergjitë mund të zvogëlojnë rrjedhën e ajrit përmes hundës tuaj, gjë që ju detyron të merrni frymë përmes gojës. Kjo rrit gjasat që ju të gërhitni. Bisedoni me mjekun tuaj se çfarë lloj ilaçesh alergjike pa recetë ose me recetë mund të përmirësojnë gjendjen tuaj./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë