Die, Tet 17, 2021
Banner Top
Banner Top
Doni të bëni pazar të shëndetshëm dhe të kurseni? Ndiçni këta hapa!
  • Nëse ju jeni një person që nuk gjeni shpesh kohë për të bërë pazarin  sugjerohet që të ndryshoni të gjithë tipin dhe personalitetit tuaj dhe të planifikoni pijet, drekën dhe darkën për javën.

Edhe pse, nëse ‘planifikimi dhe organizimi’ është natyra e dytë për ju – duhet     ta bëni këtë!

Duke qenë i qartë për atë që është në menunë tuaj të ardhshme, ju do të keni mundësi të shkruani një listë për mëngjesin, drekën dhe darkën tuaj – duke kursyer ushqimet e tepërta dhe paratë e harxhuara kot.

Gjithashtu, mos harroni se nuk duhet të blini shumë perime të ngrira, si bizele, karota, misër, fasule etj.

  • Ngarko karrocë me pesë grupet ushqimore që trupi juaj ka nevojë për të fituar energji  siç rekomandohet nga “Udhëzimet Ushqimore Australiane”.

Kjo përfshin perimet dhe bishtajat, frutat, kokrrat (drithërat), mishrat, peshqit, shpezët, vezët, arra, fara, fasulet, qumështi, kosi, djathi dhe alternativat.

  •  Shkoni për të bërë pazarin kur jeni me stomakun plotë:  Nëse jeni të uritur, ju jeni shumë më të prirur për të bërë zgjedhje ushqimore impulsive për të mbushur menjëherë zbrazëtinë.

Problemi është, natyrisht, që këto zgjedhje të ushqimit janë më shpesh zgjedhje të këqija ushqimore. Patate të skuqura, çokollatë, sallam ose mish të përpunuar.

Dhe kjo saboton të gjitha përpjekjet tona për të jetuar të shëndetshëm – stërvitjen që mund ta kemi bërë atë mëngjes, darka të shëndetshme që kemi planifikuar për javën, rezistenca për të ngrënë ushqime me sheqer gjatë gjithë ditës … të gjitha të zhbëhen në 15 minuta!

Nëse jeni duke luftuar për të mbajtur një peshë të shëndetshme, bisedoni me mjekun tuaj të cilët mund të kryejnë një vlerësim shëndetësor dhe të zhvillojnë një plan të shëndetshëm për humbjen e peshes që i përshtatet stilit të jetesës dhe nevojave tuaja.

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë