Mër, Sht 20, 2023
Banner Top
Banner Top
Cilat ishin trendet e flokëve gjatë shekullit të kaluar? (FOTO)

Trendet e flokëve ndryshojnë pothuajse çdo vit. Por janë disa stile flokësh që janë ikonike dhe që të kujtojnë vitet kur kanë qenë në trend.
Më poshtë ne do ia rendisim disa stile ikonike flokësh ndër vite:

Ky lloj stili u ba i famshëm nga aktorja e famshme, Grace Kelly në vitet e 50-ta.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Në vitin 1952 ishte bukuroshja, Audrey Hapburn që preu flokët për filmin Roman Holiday. Ky stil i flokëve u adaptua më pas nga miliona gra.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Marilyn Monroe, ka lënë gjurmë për shumëçka. Patjetër ajo do të mbahet në mendje edhe për stilin e veçantë të flokëve. Monroe ishte bionde pak kaçurele, e ky stil i flokëve vazhdon të jetë në trend.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Vitet e 60-ta u karakterizuan me një stil ndryshe të flokëve. Aktorja franceze, Brigitte Baradot, solli në trend “flokët e shprishura”.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Po e njëjta, ndryshoi sërish trendin për flokë. Bradot në vitin 1963 bëri trend flokët e drejt me balluke.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Vitete e 70-ta do të mbahen mend për eksperimentim që aktorja Jane Fonda, bëri. Ajo në filmin Klute, e ndryshoi stilin e flokëve duke i bërë ‘më uniseks’.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Viti 1972 ishte për flokët ‘afro’ pra kaçurela. Gratë me ngjyrë filluan t’i lënë flokët siç i kanë pasi aktorja Pam Grier, i bëri trend duke i lënë flokët kaçurela me shumë volum.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Dy vite më vonë, pra më 1974, ishte supermodelja afro-amerikane, Baverly Johnson, që u bë e para modele me ngjyrë që doli në kopertinën e Vogue. Natyrisht, që flokët e saj me shumë volum nuk shkuan pa u vërejtur dhe shumë gra filluan t’i mbajnë flokët si ajo.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Charlie’s Angles u shfaq për herë të parë në vitin 1976 dhe stili i flokëve të Farrah Fawcett, u bë ikonik.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Princeshë Diana përveç stilit në të veshur, është veçuar edhe për flokët. Ishte viti 1981 kur ajo u martua me Princin e Anglisë, dhe ajo menjëherë u shndërrua në ikonë të stilit. Modeli i saj i flokëve, u bë i dëshirueshëm nga shumë gra.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Flokët e shprishura i ktheu sërish në modë, Madonna. Ajo me rolin në filim Desperately Seeking Susan, u paraqit me flokët kaçurele të lidhura me një shallë, e popullariteti i saj arriti tjetër nivel.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Në vitin 1988, Sarah Jessica Parker, i bëri të famshme flokët kaçurela ngjyrë të bardhë.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Mariah Carey i bëri flokët natyrale trend kur u paraqit e tillë në videoklipin e këngës “Vision of Love”. Ajo u dashurua nga publiku, jo vetëm për zërin mahnitësh por edhe për flokët kaçurela e të gjata.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Në vitin 1991, supermodelja, Cindy Crawford shkoi në ceremoninë e Oskarit me një stil të ri flokësh – të valëzuara.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Ishte viti 1994 kur për herë të parë u shfaq seriali ikonik “Friends”. Përveç që u bë seriali më i shikuar ndonjëherë, trend u bënë edhe flokët e Jennifer Aniston.

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Definitivisht në vitet e 90-ta ishin vajzat e Spice Girls, ato që bënin trende. Flokët e kapura në këtë mënyrë u bënë aq të famshme, sa pas Spice Girls, kështu i bëri flokët edhe Gwen Stefani e Bjork. /Familja Jone

What Was the Trendiest Hairdo the Year You Were Born


Youtube

Arkiva

Kategoritë