Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Benefitet shëndetësore të aktivitetit fizik

Stërvitja e rregullt është e mirë për ju, dhe kjo mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Por nëse jeni si shumë amerikanë, jeni të zënë, keni një punë të ulur dhe nuk keni ndryshuar ende zakonet tuaja të stërvitjes.

Lajmi i mirë është se nuk është tepër vonë për të filluar. Ju mund të filloni ngadalë dhe të gjeni mënyra për të përshtatur më shumë aktivitete fizike në jetën tuaj. Për të përfituar më së shumti, duhet të përpiqeni të merrni shumën e rekomanduar të stërvitjes për moshën tuaj. Nëse mund ta bëni këtë, fitimi është që ju të ndiheni më mirë, të ndihmoni në parandalimin ose kontrollin e shumë sëmundjeve dhe ndoshta do të jetoni më gjatë.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të stërvitjes?

 • Ndihmon që të kontrolloni peshën tuaj. Së bashku me dietën, stërvitja luan një rol të rëndësishëm në kontrollin e peshës suaj dhe parandalimin e obezitetit. Për të ruajtur peshën tuaj, kaloritë që hani dhe pini duhet të jenë të barabarta me energjinë që ju digjni. Për të humbur peshë, duhet të përdorni më shumë kalori se sa hani dhe pini.
 • Zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Ushtrimi forcon zemrën tuaj dhe përmirëson qarkullimin tuaj. Rritja e qarkullimit të gjakut rrit nivelin e oksigjenit në trupin tuaj. Kjo ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, si kolesteroli i lartë, sëmundja e arteries koronare dhe sulmi në zemër. Ushtrimi i rregullt mund të ulë edhe tensionin e gjakut dhe nivelin e triglicerideve.
 • Ndihmoni trupin tuaj të menaxhojë  nivelet e sheqerit në gjak dhe të insulinës. Ushtrimi mund të ulë nivelin e sheqerit në gjak dhe të ndihmojë punën tuaj të insulinës më mirë. Kjo mund të zvogëlojë rrezikun për sindromën metabolike dhe diabetin e tipit 2. Dhe nëse tashmë keni një nga këto sëmundje, stërvitja mund t’ju ndihmojë të menaxhoni atë.
 • Ndihmoni të lini duhanin. Ushtrimi mund ta bëjë më të lehtë të lini duhanin duke ulur dëshirat tuaja dhe simptomat e tërheqjes. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në kufizimin e peshës që mund të fitoni kur ndaloni pirjen e duhanit.

 • Përmirësoni shëndetin tuaj mendor dhe humor. Gjatë stërvitjes, trupi juaj liron kimikate që mund të përmirësojnë disponimin tuaj dhe të bëjnë të ndiheni më të relaksuar. Kjo mund t’ju ndihmojë të merreni me stresin dhe të ulni rrezikun e depresionit.
 • Ndihmoni të mbani aftësitë tuaja të të menduarit, të mësuarit dhe të gjykimit të mprehtë. Ushtrimi stimulon trupin tuaj për lirimin e proteinave dhe kimikateve të tjera që përmirësojnë strukturën dhe funksionimin e trurit tuaj. Forconi kockat dhe muskujt tuaj. Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë fëmijët dhe adoleshentët të krijojnë kocka të forta. Më vonë në jetë, ajo gjithashtu mund të ngadalësojë humbjen e densitetit të kockave që vjen me moshën. Bërja e aktiviteteve të forcimit të muskujve mund t’ju ndihmojë të rrisni ose të mbani masën dhe forcën tuaj të muskujve. Zvogëloni rrezikun e disa kancereve, përfshirë zorrës së trashë, gjirit, mitrës dhe kancerit të mushkërive. Zvogëloni rrezikun e rënies. Për të rriturit më të rritur, hulumtimet tregojnë se bërja e bilancit dhe aktivitetet për forcimin e muskujve përveç aktivitetit të moderuar të intensitetit aerobik mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të rënies.
 • Përmirëso gjumin tuaj. Ushtrimi mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të qëndroni në gjumë më gjatë.
 • Përmirësoni shëndetin tuaj seksual. Ushtrimi i rregullt mund të ulë rrezikun e mosfunksionimit erektil (ED) tek meshkujt. Për ata që tashmë kanë ED, stërvitja mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të tyre seksual. Tek gratë, stërvitja mund të rritë zgjimin seksual.
 • Rritni shanset për të jetuar më gjatë. Studimet tregojnë se aktiviteti fizik mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së hershme nga shkaqet kryesore të vdekjes, si sëmundjet e zemrës dhe disa lloje të kancerit.

 Si mund ta bëj stërvitjen një pjesë të rutinës time të rregullt?

 • Bëni aktivitetet e përditshme më aktive. Edhe ndryshimet e vogla mund të ndihmojnë. Ju mund të merrni shkallët në vend të ashensorit. Ecni poshtë sallës në zyrën e një bashkëpunëtori në vend që të dërgoni një email. Lani makinën vetë. Parko më larg nga destinacioni yt. Jini aktiv me miqtë dhe familjen. Të kesh një partner të stërvitjes mund të të bëjë më shumë gjasa të shijosh stërvitjen. Ju gjithashtu mund të planifikoni aktivitete sociale që përfshijnë stërvitje. Ju gjithashtu mund të konsideroni bashkimin me një grup ushtrimi ose klasë, të tilla si një klasë valle, klubi hikingu, ose ekip volejbolli.
 • Mbani gjurmët e përparimit tuaj. Mbajtja e një regjistri të aktivitetit tuaj ose përdorimi i një ndjekjeje palestëre mund t’ju ndihmojë të vendosni qëllimet dhe të qëndroni të motivuar.
 • Bëjeni stërvitjen me shumë argëtim. Provoni të dëgjoni muzikë ose të shikoni televizor gjatë ushtrimit. Gjithashtu, përzieni gjërat pak – në qoftë se ju qëndroni me vetëm një lloj ushtrimi, ju mund të mërziteni. Mundohuni të bëni një kombinim të aktiviteteve.
 • Gjeni aktivitete që mund të bëni edhe kur moti është i keq. Ju mund të ecni në një qendër tregtare, të ngjitni shkallët ose të punoni në një palestër edhe nëse moti ju ndalon të ushtroni jashtë./Familja Jonë
Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë