Die, Mar 24, 2024
Banner Top
Banner Top
7 përdorime të avokados që do të dëshironit t’i kishit ditur më herët!

20 vjet më parë, avokado u fut në Librin e Rekordeve Guinness si fruti më ushqyes në botë dhe ka madje ka shumë përdorime.

 Avokado nuk është vetëm e ngrënshme, por ka kaq shumë përdorime saqë madje edhe mund ta pini atë.

Bright Side sjell 7 nga mënyrat më interesante për të përdorur këtë frut të gjelbër.

1. Krem për rroje

Kremi për ​​rroje i blerë në dyqan përmban kaq shumë kimikate. Por ju mund ta bëni vetë! Një avokado përmban vitamina A dhe E që ushqejnë lëkurën dhe e zbusin atë, prandaj shumë lehtë mund të krijoni vetë një krem për rroje.

2. Krem buzësh

Lëkura e buzëve është shumë e hollë e cila është arsyeja pse rrudhat formohen rreth tyre shumë lehtë. Avokado përmban acid oleik, i cili i bën buzët të buta dhe të plota.

3. Eksfoliant për fytyrën

Eksfolimi i qelizave të vdekura është një procedurë që ndihmon në ruajtjen e bukurisë dhe rinisë së lëkurës. Avokado është një nga përbërësit më të mirë për një eksfoliant për shkak të niacinës dhe vitaminës E që përmban.

4. Krem shënues anti-shtrirje

Nëse shenjat e shtrirjes në lëkurën tuaj ju shqetësojnë, mund të përpiqeni të shpëtoni prej tyre me krem ​​avokado. Fruti përmban vitaminë C dhe E, të cilat shtrëngojnë lëkurën dhe zvogëlojnë shfaqjen e shenjave të shtrirjes.

5. Trajtimi për zonën nën sy

Rrathët nën sy shfaqen për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut dhe inflamacionit të syve. Vitaminat A, D, C dhe B-3 në përbërjen e avokados mund të ndihmojnë në zhdukjen e këtyre problemeve.

6. Maska e flokëve

Nëse dëshironi të rritni vëllimin e flokëve tuaj dhe t’i bëni ato të buta dhe me shkëlqim, provoni ta përdorni këtë maskë. Falë vitaminave dhe acideve yndyrore që ai përmban, një avokado do të përmbushë të gjitha këto kërkesa.

7. Bën heqjen e make-up

Një përzierje e vajit të avokados dhe pulpës së tij është një alternativë e shkëlqyeshme për heqjen e make-upit. Kjo përzierje jo vetëm që heq përbërjen, por ushqen gjithashtu lëkurën me vitamina të dobishme dhe acide yndyrore./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë