Mër, Kor 17, 2024
Banner Top
Banner Top
Si duhet të ushqeheni gjatë shtatzënisë?

Tek njerëzit shtatzënia zgjat afro 40 javë duke llogaritur prej kohës së ciklit të fundit menstrual dhe lindjes (38 javë që nga fertilizacioni).

Shtatzënia ndahet në dy periudha ose faza: në fazën embrionale, gjatë tre muajve të parë, krijohen të gjithë fillesat e organeve, që rriten më pas në fazën fetale deri në lindje.

Që të keni një shtatzëni të suksesshme dhe një fëmijë të shëndetshëm, hapi i parë që duhet të bëni është të ushqeheni mirë.

1. Mos harroni mëngjesin

Provoni ushqime të gatshme për tu ngrënë ose të gatuara me fruta. Drithërat e fortifikuara kanë shtuar lëndë ushqyese, si kalciumi.

Nëse jeni të sëmurë, përdorni grurë më shumë.

2. Hani ushqime me fibra.

Zgjidhni një shumëllojshmëri të perimeve dhe frutave, si karrota, zarzavate, banane dhe pjepër.

Hani shumë fasule dhe bizele. Provoni oriz ngjyrë kafe ose bollgur.

3. Zgjidhni ushqime të shëndetshme

Përdorni kos me yndyrë të ulët ose pa yndyrë me fruta.

4. Merrni një vitaminë prenatale me hekur dhe acid folik çdo ditë

Hekuri mban gjakun tuaj të shëndetshëm. Acidi folik ndihmon në parandalimin e defekteve të lindjes.

5. Rrini larg djathrave të buta dhe mishit të drekës

Disa ushqime mund të kenë baktere që mund të dëmtojnë fëmijën tuaj.

Mos hani:

Djathë të butë si djathë feta, brie dhe dhie

Mish të papjekur ose të pa gatuar ose peshk (si sushi)

6. Kufizoni kafeinën dhe shmangni alkoolin

Pini kafe por mos e teproni

Pini ujë në vend të pijeve të gazuara

Mos pini alkool./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë