Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
6 Mënyra për të hequr qafe dhimbjen e kokës

Dhimbjet e kokës ndodhin. Lajmi i mirë është se ka disa gjëra të thjeshta që mund të bëni për të lehtësuar dhimbjen pa shkuar fare tek mjeku apo pa përdorur ndonjë medikament.

Provoni këto këshilla dhe arrini të ndjeheni më mirë shpejt:

1. Provoni një pako të ftohtë

Nëse keni migrenë, vendosni një pako të ftohtë në ballë. Kubat e akullit të mbështjellë me një peshqir, një qese me bizele të ngrira, apo edhe një dush i ftohtë mund të zvogëlojnë dhimbjen. Mbajeni kompresën në kokën tuaj për 15 minuta, pastaj bëni një pushim për 15 minuta tjerë.

2. Përdorni një jastëk ngrohjeje ose kompresë të nxehtë

Nëse keni një dhimbje koke, tension, vendosni një jastëk ngrohjeje në qafë ose pjesën e pasme të kokës. Nëse keni një dhimbje koke sinus, mbani një leckë të ngrohtë në zonën që ju dhemb. Një dush i ngrohtë mund të bëjë gjithashtu mirë.

3. Lehtësoni presionin në kokë

Nëse keni kapur flokët shumë shtrënguar, kjo mund të shkaktojë dhimbje koke. Këto “dhimbje koke të kompresionit të jashtëm” mund të vijnë gjithashtu duke veshur një kapelë, shiritin e kokës, apo edhe syze të notit që janë shumë të ngushta. Në një studim, gratë që lëshuan flokët panë që dhimbja e kokës po zhdukej.

4. Mos qëndroni shumë në dritë

Drita e ndritshme ose e ndezur, edhe nga ekrani i kompjuterit tuaj, mund të shkaktojë dhimbje koke migrene. Nëse jeni të ekspozuar ndaj tyre, mbuloni dritaret tuaja me perde gjatë ditës. Vishni syze dielli jashtë. Ju gjithashtu mund të shtoni ekrane kundër shkëlqimit në kompjuterin tuaj dhe të përdorni llamba fluoreshente me spektër të ditës.

5. Mundohuni të mos përtypni çamçakëz

Camçakëzi mund të dëmtojë jo vetëm nofullën tuaj, por edhe kokën. E njëjta gjë është e vërtetë edhe për përtypjen e thonjve, buzët, pjesën e brendshme apo faqet tuaja, ose objekte të dobishme si stilolapsa.

6. Konsumoni kafeinë

Hidhni pak çaj, kafe, ose diçka me pak kafeinë në të. Kjo mund të lehtësojë dhimbjen e kokës. Acetaminofeni mund të ndihmojë gjithashtu, të punoni më mirë. Vetëm mos pini shumë sepse tërheqja e kafeinës mund të shkaktojë llojin e saj të dhimbjes së kokës./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë