Pre, Shk 16, 2024
Banner Top
Banner Top
12 këshilla që duhet t’i ndjekim për përkujdesje të lëkurës


Vera është një kohë e vështirë për lëkurën tuaj. Dielli i nxehtë dhe nxehtësia e nxehtë mund të jenë të pafalshme, sidomos në lëkurën tuaj. Ndotja dhe ndotësit e tjerë të mjedisit largojnë shkëlqimin natyror të lëkurës tuaj, duke e lënë atë me vaj, të shurdhër dhe të njollosur. Lexoni për të kuptuar se si verërat ndryshojnë cilësinë e lëkurës tuaj dhe atë që mund të bëni për të mbajtur atë lëkurë rrezatuese dhe të shëndetshme.

Si ndikon vera në lëkurën tuaj?

Rritja e temperaturave gjatë muajve të verës, e kombinuar me lagështi dhe ngrohje, mund të rrisë aktivitetin e gjëndrave dhjamore. Kjo e bën lëkurën me vaj të duket më e hollë dhe lëkura e thatë duket e përafërt dhe e çrregullt. Intensiteti i rrezeve te diellit gjithashtu shkakton rrezitje duke prodhuar pigmente me melanin. Ndërsa të gjithë janë të vetëdijshëm se më shumë melaninë do të thotë lëkurë më të errët, pak prej tyre kanë lëkurë të djegur nga dielli, me plakjen dhe kancerin. Ngrohja gjithashtu mund të shkaktojë më shumë poresa për t’u hapur, të cilat mund të bllokohen me papastërtinë dhe vajin, duke kapur bakteret, duke shkaktuar aknet  në fytyrë.

Si të kujdeseni për lëkurën tuaj në sezonin veror

Kjo është ajo që ju mund të bëni për t’u kujdesur për lëkurën tuaj këtë verë:

1. Konsideroni një ndryshim kur vjen puna në larjen e fytyrës

Ndërsa lëvizni nga dimri në verë, duhet të mbani mend se fytyra juaj duhet të ndryshojë. Ndërsa në dimër, një pastrim fytyre bën këtë mashtrim, në verë, ju do të kërkonit një larje fytyre që mund të nxjerrë vajin e tepërt nga lëkura juaj. Nëse keni lëkurë të thatë, merrni në konsideratë përdorimin e një pastruesi jo-shkumës. Kjo do të ishte ideale edhe për kombinimin e lëkurës. Lani fytyrën shumë herë gjatë ditës për të mbajtur lëkurën tuaj të pastër dhe të rifreskuar.

2. Përfshini antioksidantë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës ndaj fytyrës

Investoni në një serum të mirë antioksidues gjatë verës. Jo vetëm që një serum antioksidues hidraton lëkurën tuaj, por gjithashtu mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimi i mjedisit. Kjo ndihmon për të rritur prodhimin e kolagjenit dhe do të pastrojë radikalet e lira të dëmshme për të parandaluar dëmtimin e lëkurës. Kjo është një tip i madh se si të kujdeset për lëkurën e kombinuar, si dhe lëkurën normale me vaj gjatë verës. Mos harroni se ju mund të përfshini antioksidantë në regjimin tuaj të kujdesit të lëkurës duke i shtuar ato në dietën tuaj. Mblidhni fruta agrume, perime jeshile dhe me gjethe, çaj jeshil, arra dhe kokrra të plota për të pasur lëkurë të re.

3. Mbani lëkurën tuaj të hidratuar

Mos harroni se vera është koha kur lëkura juaj kërkon lagështi, si dhe të hidratohet. Investoni në një maskë të mirë hidratuese që ta përdorni disa herë në javë. Lani fytyrën tuaj të parë dhe aplikoni maskën e drejtuar gjatë natës për të riparuar, dehidratuar dhe zbutur lëkurën tuaj. Një maskë mund të trajtojë kushtet specifike të lëkurës si thatësi, puçrra fytyre, vaj, etj. Zgjidhni maskën e duhur dhe shpenzoni ato 10 minuta shtesë duke fshirë stresin, lodhjen nga lëkura juaj.

4. Perdorimi i vajit  për lëkurë të butë

Lëkura është çelësi i lëkurës së ndritshme dhe më të zbutur.Bën heqjen e mbeturinave në lëkurë dhe i grumbullon qelizat e ngordhura. Kjo mbeturin pengon lëkurën nga frymëmarrja dhe mund të pengoj lëkurën. Shtrij me një ilaç natyral në shtëpi, si baza e kafesë e përzier me vaj dhe kripë deti. Mos harroni se lustrimi është i nevojshëm për të gjithë trupin tuaj dhe jo vetëm fytyrën tuaj. Ju duhet, megjithatë, të siguroheni që të jeni të butë ndërsa lani lëkurën tuaj. Mos e tejkaloni shtresën, sepse lëkura juaj do të plasaritet dhe mund të përfundoni të skuqur. Njerëzit me lëkurë të ndjeshme duhet të zgjedhin për lëkurë vajra të butë.

5. Mbrojtja ndaj diellit

Vaji për mbrojtje ndaj diellit duhet të jetë shoku më i mirë gjatë verës. Zgjidhni një që ka një spektër të gjerë ultraviolet (midis 30-50 SPF dhe mbulon rrezet UVA dhe UVB). Ri-aplikoni çdo tre orë në qoftë se shpenzoni gjithë ditën në diell. Sigurohuni që të mbuloni edhe duart, këmbët, supet dhe qafën.

6. Përdorni sa më pak makeup

Verë do të thotë që ju duhet të lehtësoni përbërjen. Përdorni sa më pak makeup që lëkura të marrë frymë më mirë. Lagështia dhe nxehtësia e shtypin aftësinë e lëkurës për të marrë frymë dhe për ta theksuar atë. Shmangni ndonjë gjë të rëndë në fytyrë. Përdorni një hidratues, balsam buzësh të ngjyrosur dhe kajal organik në verë për të dhënë pak lëkurën tuaj.

7. Përdorni një toner freskues

Përdorimi i një toneri të mirë mund t’ju ndihmojë të mbyllni poret e hapura. Kjo është thelbësore në verë për të parandaluar akumulimin e vajrave në poret e hapura. T-zona e fytyrës ka përqendrimin më të madh të gjëndrave dhjamore dhe do të priren të duken të shkëlqyera në muajt e verës. Kushtojini vëmendje kësaj zone ndërsa tonizoni fytyrën tuaj. Përdorni një toner të bazuar në kastravec ose aloe vera, i cili është i lehtë dhe i freskët.

8. Ndrysho hidratuesin tuaj

Eja verë, ju duhet të hidhni ato kremra të ftohta të rënda dhe gjalpë të ngarkuar hidratuesi për një hidratim të ndritur. Mos jini nën keqkuptimin që lëkura juaj nuk kërkon lagështi gjatë verës. Kujdesi i lëkurës në verë bën thirrje për  produkte të lehta dhe jo të yndyrshme që i përshtatet motit.

9. Pini shumë ujë

Uji është përbërësi më i rëndësishëm në indet e shëndetshme të lëkurës. E mban lëkurën tuaj të butë, të butë dhe të ndritshëm. Mos harroni të mbani ujë kudo që të shkoni dhe pini një minimum prej 2-3 litra në ditë. Uji është gjithashtu shumë i rëndësishëm për të larguar toksinat nga lëkura përmes djersës dhe urinës.

10. Mos harroni të kujdeseni për këmbët tuaja

Pjesa më e madhe e fokusit tonë është të kujdesemi për fytyrën tonë, sepse kjo është ajo që të gjithë e shohin së pari. Por mos harroni se këmbët tuaja ju mbajnë gjatë gjithë ditës dhe ata kanë nevojë për kujdes shumë. Lyejini lëkurën në këmbë rregullisht. Përdorni një hidratues dhe vaj mbrojtës në këmbët tuaja nëse keni ndërmend të mbathni këpucë të hapura.

11. Bëni kujdes të veçantë për rajonin e syve

Ndërsa ju zgjidhni hidratues dhe mbeshtjellës për fytyrën tuaj, mos harroni se lëkura rreth syve tuaj është shumë më e hollë dhe më delikate në krahasim me pjesën tjetër të fytyrës tuaj. Zgjidh një gel të mirë yndyror që ka acid hialuronik, kastravec, apo edhe mjaltë. Këta përbërës e mbajnë lëkurën rreth syve të hidratuar dhe parandalojnë formimin e rrudhave.

12. Mos harroni vlerën e mjeteve juridike natyrore

Produktet ekskluzive të kujdesit të lëkurës në treg punojnë mirë për shumë njerëz. Por është mirë të mbani mend se kuzhina juaj mund të jetë një depo për pastruesit më të mirë të fytyrës, mbështjellësit dhe hidratuesit. Përbërësit e përbashkët të kuzhinës bëjnë mjetet më të mira në shtëpi gjatë verës. Ju do të gjeni se baza e kafesë, kastravecë të integruar, kos të thjeshtë dhe kripë deti mund të përdoren si produkte të kujdesit të lëkurës gjatë verës.

Në verë, gjithmonë mbani një mjegull ftohëse me ju. Spërkateni atë në disa orë për të mbajtur lëkurën tuaj të ftohtë dhe të hidratuar. Ju mund të bëni një në shtëpi duke nxjerrë lëng kastravec dhe përzierjen e tij me ujë trëndafili dhe mint. Spërkateni atë në fytyrën tuaj në pjesën e nxehtë do t’ju japë lehtësime të mëdha në lëkuren tuaj. Gjithashtu, mos harroni të keni dushë me ujë të ftohtë gjatë verës. Kjo do të parandalojë tharjen e tepërt dhe kruajtjen e lëkurës./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë