Sht, Tet 23, 2021
Banner Top
Banner Top
Si të kujdesemi për lëkurën gjatë verës?!

Është koha për t’u kujdesur për lëkurën në verë natyrisht. Para se të ëndërroni për mëngjes të këndshëm të ngrohtë dhe pushime në plazh, mendoni për tmerrin që do të ndodhë në lëkurën tuaj.

Është koha e verës që po vjen së bashku me lëkurën e thatë e të dobët, e lëkura me yndyrë tenton të jetë më e hollë. Ju filloni të keni problem me puçrra, skuqje, vrazhdësi dhe aknet nuk do të largohen aq lehtë. Është koha kur akullorja e ftohtë është në dispozicion pothuajse kudo ndërsa pijet e nxehta dhe ushqimet bëhen më pak të favorizuara.

Është thelbësore për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës që dëmtojnë strukturën e saj duke i dhënë ton të pabarabartë. Për ta shtresuar atë siç duhet, përdorni përbërës natyralë, të cilët mund të përfshijnë kafe, kos, sode buke, sheqer, etj.

Përdorni Vitaminën C

Vitamina C është përgjegjëse për mbajtjen e kolagjenit të shëndetshëm, indet mbështetëse të lëkurës që ndihmojnë atë të qëndrojë e shëndetshme dhe e fortë. Konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me vitaminë C si portokalli, limoni, amla, grejpfrutet, domate dhe perimet me gjethe të gjelbra.

Pini shumë ujë

Për të ruajtur nivelet e lagështisë në trupin tuaj që të mos ndjeheni i dobët ose i zbehur për shkak të dehidrimit, ju duhet të mbani një kontroll të ujit të pijshëm dhe të konsumoni atë në sasi të duhura.

Në mënyrë ideale, pini të paktën 8-10 gota ujë çdo ditë dhe përfshini shumë lëngje dhe fruta të freskëta me përmbajtje të lartë të ujit në dietën tuaj.

Problemi me verën është se ju bën të djersiteni shumë, duke i bërë qelizat tuaja të humbasin shpejt ujë.

Mos harroni të përdorni kremëra

Për të parandaluar dëmtimin e lëkurës tuaj, sigurohuni që të aplikoni krem çdo ditë edhe nëse jeni në ambiente të mbyllura. Ngjyrat mund të reagojnë me rrezet UV dhe të shkaktojnë acarim, prandaj mos harroni të aplikoni një locion SPF çdo dy orë në fytyrë, qafë dhe çdo pjesë tjetër të trupit të ekspozuar./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë