Hën, Sht 25, 2023
Banner Top
Banner Top
Kujdesi për lëkurën: 5 këshilla për lëkurë të shëndetshme

Kujdesi i mirë ndaj lëkurës – duke përfshirë mbrojtjen nga dielli dhe pastrimin e butë – mund ta mbajë lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me ngjyra të ndezura.

A nuk keni kohë për kujdes intensiv të lëkurës? Ju ende mund të përkëdhelni veten duke përdorur disa baza. Kujdesi i mirë i lëkurës dhe zgjedhja e shëndetshme e jetesës mund të ndihmojnë në vonimin e plakjes natyrale dhe parandalimin e problemeve të ndryshme të lëkurës. Filloni me këto pesë këshilla të cilat janë të shpjeguara më hollësisht më poshtë:

1. Mbroni veten nga dielli

Një nga mënyrat më të rëndësishme për t’u kujdesur për lëkurën tuaj është mbrojtja nga dielli. Ekspozimi ndaj diellit mund të shkaktojë rrudha, pika të moshës dhe probleme të tjera të lëkurës – si dhe të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës.

Për mbrojtje më të plotë ndaj diellit përdorni krem. Aplikoni kremin butësisht dhe riaplikojeni çdo dy orë – ose më shpesh nëse notoni.

Kërkoni hije. Shmangni diellin nga ora 10 deri në 16, kur rrezet e diellit janë më të forta.

2. Mos pini duhan

Pirja e duhanit e bën lëkurën tuaj të duket më e vjetër dhe kontribuon në rrudha. Pirja e duhanit ngushton enët e vogla të gjakut në shtresat më të jashtme të lëkurës, e cila redukton rrjedhjen e gjakut dhe e bën lëkurën më të zbehtë. Pirja e duhanit gjithashtu dëmton kolagjenin dhe elastin – fibrat që i japin forcë dhe elasticitet lëkurës tuaj. Veç kësaj, shprehjet e përsëritura të fytyrës që bëni kur pini duhan – të tilla si zbrazja e buzëve kur thithni dhe skuqni sytë për të mbajtur tymin – mund të kontribuojnë në rrudha.

Përveç kësaj, pirja e duhanit rrit rrezikun e kancerit të lëkurës. Nëse pini duhan, mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj është heqja dorë nga ai. Pyesni mjekun tuaj për këshilla ose trajtime për t’ju ndihmuar të ndaloni pirjen e duhanit.

3. Trajtoni lëkurën tuaj butësisht

Për ta mbajtur lëkurën e butë: kufizo kohën e dushit. Uji i nxehtë dhe dushe të gjata ose banja heqin vajrat nga lëkura juaj. Kufizoni kohën tuaj të banjës ose dushit dhe përdorni ujë të vakët – në vend të ujit të nxehtë.

Shmangni sapunat e fortë. Sapuni i fortë dhe detergjentët mund të zhveshin vajin nga lëkura juaj. Në vend të kësaj, zgjidhni pastrues të butë.

4. Hani një dietë të shëndetshme

Një dietë e shëndetshme mund t’ju ndihmojë të dukeni dhe ndjeheni më mirë. Hani shumë fruta, perime dhe proteina. Lidhja në mes të dietës dhe akneve nuk është e qartë – por disa studime sugjerojnë se një dietë e pasur me vaj peshku ose shtesë të vajit të peshkut dhe të ulët në yndyrë të sëmurë dhe karbohidrate të përpunuara ose të rafinuara mund të nxisin lëkurën e re. Pirja e mjaftueshme e ujit ndihmon për të mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar.

5. Menaxho stresin

Stresi i pakontrolluar mund ta bëjë lëkurën tuaj më të ndjeshme dhe të shkaktojë puçrra fytyre dhe probleme të tjera të lëkurës. Për të nxitur lëkurën e shëndetshme – dhe një gjendje të shëndoshë mendore – ndërmerr hapa për të menaxhuar stresin tuaj. Bëni gjumë të mjaftueshëm, vendosni kufizime të arsyeshme, shkurtojeni listën tuaj të detyrave dhe gjeni kohë për të bërë gjërat që ju pëlqejnë. Rezultatet mund të jenë më dramatike se sa prisni./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë