Die, Maj 9, 2021
Banner Top
Banner Top
Ushqimet që rritin dëshirën seksuale

Afrodiziakët, quhen ato lloj ushqime apo medikamente që shtojnë dëshirën seksuale, rritin kënaqësinë apo edhe performancën.

Afrodiziakët kanë marr këtë emër bazuar nga Afërdita, Zot  i Dashurisë në Greqinë Antike.

Më poshtë mund të lexoni për disa ushqime që ndikojnë në rritjen e libidos:

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë përmban kimikate andandamide dhe fenetilaminë, të cilat rritin nivelet e serotoninës – hormon i lumturisë.

Midhjet

Midhjet janë të pasura me zink, që rritin prodhimin e hormonit seksual.

Asparagusi

Asparagusi është burim i Vitaminës E, që stimulon prodhimin e hormoneve seksuale.

Ushqimet pikante

Ushqimet pikante shpejtojnë rrahjet e zemrës, duke stimuluar qarkullimin e gjakut.

Shega

Përndryshe shega quhet si ‘molla e dashurisë’. Është i pasur me anti-oksidantë që rritin qarkullimin e gjakut dhe rritin ndjeshmërinë e gjenitaleve./FamiljaJone

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë