Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Si të kesh një verë të lumtur dhe të shëndetshme


Koha e verës do të thotë ditë më të gjatë, kohë e mirë, pikniqe,  dhe fëmijët jashtë shkollës. Ja se si të bëni më të mirën e verës dhe të qëndroni të shëndetshëm.

Bëhu aktiv; Ji i qetë

Aktiviteti fizik i rregullt është një pjesë e rëndësishme e një jetese të shëndetshme në çdo sezon. Moti i ngrohtë i verës mund ta bëjë të lehtë ushtrimin jashtë dhe të përfshijë të gjithë familjen. Vetëm të jetë i sigurt për të marrë disa masa paraprake në mënyrë që ju të mos merrni temperaturë të lartë në mot të nxehtë.

Ushtroni në mëngjes ose në mbrëmje, kur ka gjasa të jetë më e ftohtë jashtë. Nëse është e mundur, ushtroni në zonat me hije. Nëse është shumë e nxehtë për të dalë, të punojë në palestër, të ecë xhiron ose të ngjitet në shkallët brenda një ndërtese me ajër të kondicionuar.

Pini shumë ujë. Mos prisni derisa të jeni të etur. Ndihmoni trupin tuaj të djersiteni dhe të freskoheni duke pirë ujë shpesh.

Vishni rroba të lehta, të lehta, të lirshme për të ndihmuar djersën të zhduket dhe t’ju mbajë më të freskët. Nëse është e mundur, vishni një kapelë me ngjyrë të bardhë, të gjerë.

Përfshini të gjithë familjen. Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për të gjithë. Merrni fëmijët në park, ndizni disa muzikë dhe vallëzoni, ose merrni pedometra për të gjithë në familje dhe bëni një konkurrencë miqësore për të parë se kush mund të hyjë në hapat më të shumtë çdo ditë.

Planifikoni një pushim aktiv. Kampingje, hiking, zhytje, janë mënyra të mëdha për të kaluar kohën në natyrë dhe për të marrë shumë stërvitje. Nëse jeni duke vizituar një qytet, merrni parasysh marrjen me qira të biçikletave ose duke marrë një turne në këmbë.

Hani drejtë dhe qëndroni të shëndetshëm

Vera është koha e përkryer për të shijuar një kohë në natyrë me miqtë dhe familjen. Sallatat freskuese, pjeprat dhe manaferrat shtojnë ngjyrën dhe shijen për piknikët. Por për shkak se temperaturat më të ngrohta lehtë mund të prishin ushqimin, duhet të jeni tepër të kujdesshëm.

Lani duart, veglat, kontejnerët dhe sipërfaqet e punës përpara se të trajtoni ushqimin për të parandaluar përhapjen e baktereve të dëmshme.

Përgaditni ushqim të njëjtën ditë pikniku, jo më parë, për t’i dhënë baktereve më pak kohë për t’u rritur.

Lani frutat dhe perimet përpara prerjes.

Mbani ushqime me bazë majoneze dhe ushqime të tjera të ftohta në një frigorifer të izoluar me akull.

Hidhni mbetjet që janë ulur për më shumë se 2 orë ose 1 orë nëse temperatura është mbi 90 ° F.

Dhe nëse po gatuani jashtë, ndiqni këto këshilla për tiganisje të sigurt dhe të shëndetshme:

Shërbyeni më shumë pulë, peshk dhe perime, dhe mish viçi , mish derri dhe sallam.

Shkrini dhe ushqeni ushqime në frigorifer, dhe mos ripërdorni marinadën që preku mishin e papërpunuar ose shpezët, nëse nuk e vloni më parë.

Sillni një sërë tabelash dhe vegla për trajtimin e ushqimeve të papërpunuara dhe një tjetër për ushqimet e gatuara për të parandaluar ndërthurjen.

Sillni një termometër të ushqimit për t’u siguruar që ushqimet e pjekura në skarë të jenë mjaft të gatuara. Hamburgerët duhet të jenë të gatuar në të paktën 160 ° F dhe zemrat e pulave në 165 ° F.

Gatimi i mishit në temperatura të larta krijon kimikate që mund të rrisin rrezikun e kancerit. Zvogëloni rrezikun duke pastruar copa të djegura nga djegësi para gatimit dhe nga ushqimi juaj para ngrënies. Yndyra do të hidhërohet, por tymi nuk do të arrijë në mish.

Qëndroni të sigurt në diell

Shumica e kancerit të lëkurës shkaktohen nga ekspozimi i tepërt ndaj rrezet ultravjollcë (UV) nga dielli dhe burimet e bëra nga njeriu si kabinat për rrezitje. Mbroni lëkurën tuaj nga dielli kur shkoni jashtë, sidomos gjatë ditëve të gjata dhe të nxehta të verës.

Mbuloni: Kur jeni jashtë në diell, vishni veshje dhe një kapelë të gjerë për të mbrojtur lëkurën sa më shumë që të jetë e mundur. Mbroni sytë me syze që bllokojnë të paktën 99% të dritës UV.

Përdorni një mbrojtëse dielli të spektrit të gjerë me një faktor mbrojtës të diellit (SPF) prej së paku 30. Vendosni më shumë në të paktën çdo 2 orë dhe pas notit ose djersitjes.

Kërkoni hije: Kufizoni ekspozimin tuaj të drejtpërdrejtë në diell, sidomos në orën 10 deri në orën 16:00, kur rrezet UV janë më të forta.

Shmangni shtretërit për rrezitje: Mund të shkaktojë dëme serioze afatgjata të lëkurës dhe të kontribuojë në kancerin e lëkurës./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë