Hën, Kor 15, 2024
Banner Top
Banner Top
Shenja të sulmit në zemër që asnjë grua nuk duhet t’i injorojë

Shumica prej nesh mendojnë për dhimbjen në gjoks si simptomë treguese e një sulmi në zemër. Por kjo nuk është mënyra se si shfaqen gjithmonë simptomat, veçanërisht tek gratë.

“Simptomat te gratë janë shumë më pak dramatike”, thotë George S. Abela, M.D., shefi i departamentit të kardiologjisë në Universitetin Shtetëror të Michiganit.

 “Kjo është pjesë e çështjes që bën që shumë gra të injorojnë simptomat e tyre ose të mos e pranojnë se kjo mund të jetë një sulm në zemër”.

Nëse vëreni se diçka nuk është në rregull, por jo domosdoshmërisht emergjente, kontrollohuni tek mjeku. Për më tepër, ata që kanë diabet mund të kenë lagur perceptimin e dhimbjes dhe, prandaj, mund të mos vërejnë siklet në gjoks, kështu që është thelbësore të jesh i vetëdijshëm për simptomat e tjera të sulmit në zemër që mund të shoqërojnë atë siklet.

Ja disa nga simptomat:

Dhimbje në stomak: Dhimbja therëse përreth stomakut, nuk është vetëm simptomë e helmimit. Kur dhimbja fillon të bëhet më e fortë se zakonisht, aq sa ju duket sikur ju lë pa frymë, mos e neglizhoni pasi mund të jeni duke kaluar një goditje në zemër.

Shtrëngim në kraharor: Nëse ndjeni shtrëngim në krahahor apo rritje të temperaturës trupore që ngjan me djegien duhet të merrni masa menjëherë pasi mund të pësoni atak kardiak.

Lodhje e vazhdueshme: Lodhja e vazhdueshme dhe pamundësia për të qëndruar në këmbë mund të paralajmërojë probleme serioze të shëndetit kardiovaskular.

Dhimbje në qafë, nofulla, shpinë dhe në krahë: Simptomat e para të sulmit kardiak janë shtrëngimet në kraharor ose në krahun e majtë, por jo më pak të rëndësishme janë dhimbjet në shpinë, nofulla dhe qafë. Nëse zgjoheni në mes të natës dhe jeni duke përjetuar dhimbje të tilla është mirë të lajmëroni menjëherë mjekun./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë