Hën, Maj 22, 2023
Banner Top
Banner Top
Sa ka rëndësi sporti për shëndetin?

Pavarësisht nëse është një lojë basketbolli apo një ligë e organizuar në futboll, të luash sporte mund të të bëjë më të shëndetshëm dhe më të lumtur për shkak të aktivitetit fizik të përfshirë. 

Të luash sporte kontribuon në zhvillimin e muskujve, koordinimin, shëndetin kardiovaskular dhe përfitime të shumta të tjera që lidhen me parandalimin e sëmundjeve; aktiviteti fizik mund të ndihmojë repartin e sëmundjeve kronike, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, diabetin, kancerin, hipertensionin, mbipeshën, depresionin dhe osteoporozën.

Sporti mund të ndihmojë fëmijët të zhvillojnë kocka të shëndetshme, sisteme më të forta kardiovaskulare dhe mushkëri të fuqishme, sipas Sport dhe Development.org. Të qenit aktiv fizikisht si fëmijë e bën më të predispozuar të vazhdojë të luajë sporte si i rritur, duke promovuar shëndetin e përjetshëm, sipas Kombeve të Bashkuara. Në mesin e grave, sportet mund të ndihmojnë në parandalimin e osteoporozës dhe frakturave. 

Sporti mund të ndihmojë njerëzit të arrijnë qëllime të fitnesit në lidhje me humbjen e peshës, zhvillimin e muskujve dhe uljen e yndyrës për shkak të aktivitetit fizik të përfshirë. Fëmijët që luajnë sport kanë më pak të ngjarë të përjetojnë obezitetin. Aktiviteti fizik shoqërohet me rregullimin e hormoneve dhe forcimin e sistemit imunitar.

Nuk është vetëm trupi juaj që përfiton nga sportet. Luajtja e sportit kontribuon në shëndetin mendor, duke ndihmuar në parandalimin e depresionit dhe rritjen e vetëvlerësimit dhe imazhit të trupit. Individët që marrin pjesë në sport mund të përfitojnë gjithashtu nga aspekti shoqëror, duke zhvilluar miqësi me shokët e ekipit dhe duke u ndier pjesë e një grupi. Fëmijët mund të mësojnë aftësi pozitive të shëndetit mendor, duke përfshirë përgjegjshmërinë, udhëheqjen dhe përkushtimin, sipas Spitalit të Fëmijëve të Universitetit të Misurit. Të luani sporte është një strategji kryesore për zvogëlimin e stresit, sepse trupi juaj lëshon endorfinë.

Sporte të ndryshme, përfitime të ndryshme

Disa sporte shoqërohen me përparësi të veçanta shëndetësore. Për shembull, bowling mund të ndihmojë në arritjen e densitetit më të madh të kockave për shkak të ngritjes së shpeshtë të rëndë. Njerëzit që luajnë volejboll përfitojnë nga rritja e koordinimit të syrit dhe fleksibilitetit. Ping-pongu gjithashtu ndihmon lojtarët të rrisin koordinimin e syve me dorë, duke promovuar gjithashtu shëndet më të mirë të trurit për shkak të mendimit të shpejtë të përfshirë.

Një arsye tjetër që sportet janë të rëndësishme për shëndetin është se pjesëmarrja në sport mund të inkurajojë vendime pozitive për stilin e jetës. Për shembull, nëse i përkisni një kampionati rekreacioni në ragbi, ju mund të kaloni mbrëmjet dhe fundjavat tuaja duke praktikuar me ekipin tuaj në vend se të ndaloni për një koktej pas punës./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë