Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top
Përfitimet shëndetësore të portokallit

Ne të gjithë e dimë fjalën e urtë “një mollë në ditë, mbanë doktorin larg”, por çfarë në lidhje me një portokall?

Portokalli ka pak kalori  dhe plot  lëndë ushqyese. Ky frut promovon lëkurë të pastër, të shëndetshme dhe mund të ndihmojë për të ulur rrezikun e shumë sëmundjeve, si pjesë e një diete të përgjithshme të shëndetshme dhe të larmishme.

Portokallet janë pemët frutore që kultivohen më së shpeshti në botë, janë një frut popullor për shkak të ëmbëlsisë së tyre natyrale, larmisë së gjerë të llojeve dhe shumëllojshmërisë së përdorimeve, nga lëngjet dhe marmelatat deri tek maska për fytyrën si dhe feta portokalli të ëmbëlsuara.

Një portokall ka mbi 170 fitokemikale të ndryshme dhe më shumë se 60 flavonoide. Shumë prej këtyre janë treguar se kanë veti anti-inflamatore dhe efekte të forta antioksiduese.

Përfitimet

Lëndët ushqyese në portokall ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), ngrënia e sasive më të larta të një kompleksi që gjendet në agrumet si portokalli dhe grejfruti mund të ulin rrezikun e goditjes ishemike për gratë.

Ata që hanin sasitë më të larta të agrumeve kishin një rrezik 19 përqind më të ulët të goditjes ishemike sesa gratë që konsumonin më pak.

Presioni i gjakut

Konsumi i ulët i natriumit është thelbësor për uljen e presionit të gjakut, megjithatë rritja e marrjes së kaliumit mund të jetë po aq e rëndësishme për shkak të efekteve të tij të vazodilimit.

Sipas Anketës Kombëtare të Provimit të Shëndetit dhe Ushqyerjes (NHANES), më pak se 2 përqind e të rriturve në SHBA plotësojnë rekomandimin e përditshëm 4700 mg.

Gjithashtu, vini re, një konsum i lartë i kaliumit shoqërohet me një rrezik të zvogëluar prej 20 përqind të vdekjes nga të gjitha shkaqet.

Kanceri

Sipas një studimi të botuar në American Journal of Epidemiology, konsumimi i bananeve, portokallit dhe lëngut të portokallit në dy vitet e para të jetës mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të leukemisë tek fëmijët. 

Si një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C të fortë antioksiduese, portokallet gjithashtu mund të ndihmojnë në luftimin e formimit të radikalëve të lirë që dihet se shkaktojnë kancer.

Sidoqoftë, në 2015, një studim lidhi grejpfrutin dhe lëngun e portokallit me një rrezik më të lartë të kancerit të lëkurës. Studiuesit zbuluan se njerëzit që konsumonin sasi të mëdha të grejpfrutit të plotë ose lëng portokalli kishin mbi një të tretën më shumë të ngjarë të prekeshin nga melanoma, krahasuar me ata që konsumonin sasi të ulëta.

Shëndeti i zemrës

Përmbajtja e fibrave, kaliumit, vitaminës C dhe kolinës në portokall ndihmojnë dhe ruajnë shëndetin e zemrës.

Një rritje e konsumit të kaliumit së bashku me një ulje të marrjes së natriumit është ndryshimi më i rëndësishëm në dietë që një person mund të bëjë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, sipas Dr. Mark Houston, profesor i asociuar i mjekësisë në Shkollën Mjekësore Vanderbilt dhe drejtori të Institutit të Hipertensionit në Spitalin St. Thomas në Tenesi.

Në një studim, ata që konsumuan 4069 mg kalium në ditë kishin një rrezik më të ulët për vdekje prej 49 përqind nga sëmundja ishemike e zemrës krahasuar me ata që konsumuan më pak kalium (rreth 1000 mg në ditë) .

Futjet e larta të kaliumit shoqërohen gjithashtu me një rrezik të zvogëluar të goditjes në tru, mbrojtje nga humbja e masës muskulore, ruajtjen e dendësisë minerale të eshtrave dhe ulje të formimit të gurëve në veshka.

Diabeti

Studimet kanë treguar që diabetikët e tipit 1 që konsumojnë dieta me fibra të lartë kanë nivele më të ulëta të glukozës në gjak.

Udhëzimet Dietike për Amerikanët rekomandojnë 21-25 g / në ditë për gratë dhe 30-38 g / në ditë për burra./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë