Die, Tet 17, 2021
Banner Top
Banner Top
Luftoni mbipeshën me një filxhan kafe!

Shkencëtarët thonë se kanë kryer ‘studimin e parë në njerëz për të treguar se diçka si një filxhan kafe mund të ketë një efekt të drejtpërdrejtë në funksionet e yndyrës së kaftë’.

Yndyrë kafe – të cilat nganjëherë i referohen yndyrës si “e mirë” – ndihmon trupin të kthejë lëndët ushqyese në energji dhe të prodhojë nxehtësi.

Ndryshe nga yndyra kafe, një lloj tjetër yndyre që shkencëtarët e quajnë yndyrë të bardhë ose të verdhë, rezulton në ruajtjen e tepruar të kalorive.

Ndërsa ekspertët mjekësorë e shoqërojnë yndyrën e bardhë me obezitetin dhe çrregullimet metabolike të tilla si diabeti, yndyra kafe mund të ndihmojë njerëzit të qëndrojnë të pastër nga dhjami dhe të mbajnë një peshë të shëndetshme trupore.

“Rritja e aktivitetit [yndyror ngjyrë kafe] përmirëson kontrollin e sheqerit në gjak, si dhe përmirësimin e nivelit të lipideve të gjakut dhe kalorive ekstra të djegura ndihmojnë në humbjen e peshës. Megjithatë, deri më tani askush nuk ka gjetur një mënyrë të pranueshme për të stimuluar aktivitetin e saj tek njerëzit”, thotë Prof. Symonds.

Pirja e kafesë është dëshmuar që nxit procese që shndërrojnë dhjamin e bardhë/verdhë në dhjam të kaftë. Efekti vërehet edhe në qoftë se konsumoni vetëm një filxhan kafe në ditë.

Komponentja e kafesë që mendohet se ka rol kryesor në këtë efekt është kafeina dhe pritet që të testohen suplemente që përmbajnë kafeinë për të parë nëse kanë të njëjtin efekt.

Megjithëse kafeja ka anët pozitive, konsumimi i saj i tepërt çon në komplikime të mëdha shëndetësore kështu që duhet të bëni kujdes në përdorimin e saj, sidomos në mbrëmje./Familja Jonë

Tags: ,

Lajme te ngjajshme

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë