Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Si të humbni peshë shpejtë por shëndetshëm?!

Ka shumë mënyra për të humbur peshë shumë shpejt. Sidoqoftë, shumica e tyre do t’ju bëjnë të uritur dhe të pakënaqur. Nëse nuk keni vullnet të hekurt, atëherë uria do t’ju bëjë që të hiqni dorë nga këto plane shpejt.

Plani i përshkruar këtu do të:

Ulë ndjeshëm oreksin tuaj

Bëjë që të humbni peshë shpejt, pa uri

Përmirësojë shëndetin tuaj metabolik në të njëjtën kohë.

Më poshtë mund të njiheni me një plan të thjeshtë 3-hapësh për të humbur peshë shpejt.

1. Largoni sheqernat

Pjesa më e rëndësishme është të eliminohen sheqernat . Kur e bëni këtë, nivelet e urisë tuaj zbresin dhe përfundoni duke ngrënë shumë më pak kalori.

Tani në vend që të digjet karboni për energji, trupi juaj fillon të ushqehet me yndyrë të ruajtur.

Një përfitim tjetër është se ul nivelin e insulinës, duke bërë që veshkat tuaja të derdhin natrium të tepërt dhe ujë jashtë trupit tuaj. Kjo zvogëlon peshën e fryrë dhe të panevojshëm të ujit.

Nuk është e pazakontë të humbni deri në 10 paund (ndonjëherë më shumë) në javën e parë të ngrënies në këtë mënyrë, si yndyra e trupit ashtu edhe pesha e ujit.

2. Hani proteina, yndyra dhe perime

Secili nga vaktet tuaja duhet të përfshijë një burim proteine, yndyre dhe perime.

Ndërtimi i vakteve tuaja në këtë mënyrë automatikisht do të sjellë marrjen e karburantit tuaj në intervalin e rekomanduar prej 20–50 gramë në ditë.

Burimet e proteinave

Mishi: Mish viçi, pulë, qengji, etj.

Peshku dhe ushqimet e detit: Salmon, trofta, karkaleca, etj.

Vezë: Vezët e plota, e verdha e vezëve.

Dietat me proteina të larta gjithashtu mund të zvogëlojnë dëshirat dhe mendimet obsesive për ushqimin me 60%, të zvogëlojnë dëshirën për për të ngrënë natën vonë dhe t’ju bëjnë të ndiheni aq të plotë sa të hani automatikisht 441 më pak kalori në ditë – thjesht duke shtuar proteina në dietën tuaj.

3. Ushtroni me pesha 3 herë në javë

Ju nuk keni nevojë të ushtroheni për të humbur peshë në këtë plan, por rekomandohet. Mundësia më e mirë është të shkoni në palestër 3-4 herë në javë. Bëni një ngrohje dhe ngrini disa pesha.

Nëse jeni i ri në palestër, pyesni një trainer për disa këshilla.

Duke ngritur peshat, ju do të digjni shumë kalori dhe do të parandaloni ngadalësimin e metabolizmit tuaj, që është një efekt anësor i zakonshëm i humbjes së peshës.

Nëse ngritja e peshave nuk është një mundësi për ju, atëherë mjafton të bëni disa stërvitje kardio si ecja, vrapimi, çiklizmi ose noti./Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë