Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
Kafeja mund t’ju ndihmojë të humbni peshë?!

Hulumtimet e reja tregojnë se kafeja mund të shkaktojë potencialin e djegies së yndyrës në trup.

Nuk ka asgjë si era e kafesë të freskët në mëngjes dhe siç thuhet, ai filxhan ditor i kënaqësisë mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dhe të luftoni sëmundjen.

Pirja e vetëm një filxhan kafeje mund të ndihmojë shkrirjen e yndyrës në trup, sipas hulumtimeve të reja e po ashtu krijon mbrojtje që mund të jenë një faktor kyç në uljen e rrezikut për sëmundjet kronike të lidhura me shtimin e peshës, si diabeti, sëmundjet e zemrës, kanceri, apneja e gjumit dhe më shumë, sipas Instituteve Kombëtare të Shëndetit (NIH).

Sipas studimit, është i pari që zbulon se kafeina që përmban një filxhan kafe mund të shkaktojë funksionet e “yndyrës së kafesë” të trupit.

Në thelb, ekzistojnë dy lloje të yndyrës që gjenden në njerëzit-yndyrë kafe (yndyrë “e mirë”) dhe yndyrë të bardhë (yndyrë “e keqe”). Yndyra e kafesë është çelësi sepse ndihmon trupin tuaj duke i djegur kalori si energji, ndërsa yndyra e bardhë është ajo që rritet kur hani më shumë kalori sesa keni nevojë.

“Ky është studimi i parë i njerëzve që tregon se diçka si një filxhan kafe mund të ketë një efekt të drejtpërdrejtë në funksionet tona “, thotë Dr Symonds.

 “Implikimet e mundshme të rezultateve tona janë mjaft të mëdha, pasi trashja është një shqetësim i madh shëndetësor për shoqërinë dhe ne gjithashtu kemi një epidemi në rritje të diabetit. Yndyra e kafesë potencialisht mund të jetë pjesë e zgjidhjes në trajtimin e tyre “.

Hulumtuesit ishin në gjendje të përcaktojnë kafeinën si një nga përbërësit që stimuluan përgjigjen e yndyrës kafe.

Hapat e ardhshëm?

“Tani po shikojmë shtesa të kafeinës për të provuar nëse efekti është i ngjashëm,” thotë Dr Symonds.

“Pasi të kemi konfirmuar se cili përbërës është përgjegjës për këtë, mund të përdoret potencialisht si pjesë e një regjimi të menaxhimit të peshës ose si pjesë e programit të rregullimit të glukozës për të ndihmuar në parandalimin e diabetit”.

Mënyra të tjera për të menaxhuar peshën tuaj për të parandaluar sëmundjet kronike

Pirja e kafesë nuk është e vetmja mënyrë për të luftuar sëmundjen kronike të lidhur me mbipeshën. Ka dy ndryshime kryesore të provuara dhe të vërteta që mund të bëni për të arritur një peshë të shëndetshme:

Qëndroni aktiv – Qëllimi është për të bërë të paktën 150 minuta aktivitet të moderuar aerobik në javë, sipas udhëzimeve federale. Kjo do të thotë aktivitete si ecje të shpejtë ose ngasje me biçikletë. Nëse dëshironi të humbni peshë, përpiquni të përshtateni edhe më shumë me ushtrime – rreth 300 minuta në javë.

Mendoni për ushqimet tuaja – Ushqimi i shëndetshëm është një pjesë e madhe e mbajtjes ose arritjes së një peshe të shëndetshme. Një udhëzues kyç është që të mbushni gjysmën e pjatës tuaj me fruta dhe perime gjatë ngrënies.

Dhe mbani në mend!

Nuk ka nevojë për një transformim total ose konform standardeve joreale të trupit për të përmirësuar shëndetin tuaj. Në fakt, humbja sa më pak se 5% e peshës trupore mund të ulë seriozisht rrezikun e sëmundjeve si diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës!/Familja Jonë

Tags:

Lajme te ngjajshme

Youtube

Arkiva

Kategoritë