Pre, Maj 7, 2021
Banner Top
Banner Top
Keni dhimbje fyti? Ja cilat ushqime i parandalojnë ato

A jeni zgjuar një mëngjes duke u ndjerë sikur fyti juaj po digjet zjarr? Nuk është aspak një ndjenjë e bukur!

Kur fyti juaj është me të vërtetë i acaruar, ju nuk mund të hani. Është e rëndësishme të mbani lart nivelet e energjisë tuaj, meqenëse trupi ka nevojë për shumë lëndë ushqyese për të riparuar veten kur jeni i sëmurë.

Disa ushqime janë shumë të rëndësishme pasi lehtësojnë dhimbjet, zvogëlojnë inflamacionin dhe forcojnë sistemin imunitar.

Shega

Një burim i vitaminës C dhe i mbushur me antioksidantë, provoni të hani disa shegë herën tjetër kur keni dhimbje të fytit.

Arilet e shegës (farat) përmbajnë gjithashtu astringents, për të cilët thuhet se ndihmojnë në uljen e ënjtjes në fyt. Provoni të shtoni shegë në bukë.

Bollguri

Kur keni dhimbje të fytit, të ngrënit mund të jetë vërtet e pakëndshme! Një tas i ngrohtë me tërshërë është shumë më e lehtë për tu ngrënë kur është e vështirë të gëlltitet si duhet ushqimi.

Bollguri është i mbushur me lëndë ushqyese, kështu që mund të ndihmojë në furnizimin e trupit me energji. Vezët janë një burim i antioksidantëve dhe gjithashtu përmbajnë kalium, i cili mund të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjen e fytit tuaj.

Mjalta

Mjalti është një ilaç i lehtë dhe i shijshëm i dhimbjes së fytit. Ai ka edhe veti antimikrobike dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë për të lehtësuar dhimbjen dhe për të luftuar bakteret që mund të jenë duke e bërë më keq dhimbjen e fytit tuaj.

Çaj kamomili me limon

Çaji i kamomilit ka përbërës anti-inflamatorë, gjithashtu na ndihmon të bëjmë një gjumë të mirë i cili është thelbësor kur jemi të sëmurë. Nëse keni kollë, benefitet antispasmatike të kamomilit mund t’ju qetësojnë. Shtoni pak limon të freskët për një bonus vitamine C dhe antioksidantësh.

Banane

Cilësia e tyre e butë i bën të lehtë për tu gëlltitur, plus ofrojnë a vitaminë C, që mund të ndihmojnë në luftimin e infeksioneve.

Herën tjetër kur të ndjeni një dhimbje të fytit, provoni të shtoni disa nga këto ushqime në menynë tuaj të ushqimit. Dhimbja mund të jetë shumë e pakëndshme, por këto ushqime mund ta bëjnë më të lehtë./Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë