Pre, Shk 23, 2024
Banner Top
Banner Top
Ja pse duhet të hiqni dorë nga alkooli

Pranë festave, vera është një kohë e zakonshme për shumë prej nesh që të përvetësojnë konsumimin e alkolit menjëherë me aktivitetet tona shoqërore. Por tani afër vjeshtës – një kohë e ngjashme me vitin e ri për shëndetin e përqendruar në përpjekjet për humbjen e peshës – është këtu, ka disa arsye për të konsideruar frenimin e konsumit tuaj të alkoolit.

Konsumimi i një sasie të lartë të alkoolit çdo ditë mund të çojë në një varësi të tij. Mirëpo në këtë artikull do të mësoni se cilat benefite sjell heqja dorë nga alkooli.

1. Djegni dhjamin më shpejt

Alkooli shkakton shtim në peshë, por jo vetëm për arsyen e dukshme kalorike. Mëlçia juaj është organi kryesor përgjegjës për detoksifikimin, djegien e dhjamit, sekretimin e yndyrës (përmes traktit digjestiv) dhe heq mbeturinat hormonale.

Një studim raportoi se toksinat, përfshirë ilaçet dhe alkoolin, mund të shkaktojnë anomali në rrugët tona të djegies së dhjamit në mëlçi. Kjo shkakton më pak djegie të dhjamit dhe çon në një depozitim të rritur të yndyrës në trup dhe ndoshta edhe qelizat tona të mëlçisë. Me kalimin e kohës, yndyra e tepërt e ruajtur në qelizat tona të mëlçisë mund të jetë e dëmshme për strukturën e mëlçisë dhe të dëmtojë funksionin e saj.

Pra, nëse doni të arrini ekuilibrin hormonal, të humbni peshë dhe të qëndroni të shëndetshëm, duhet ta doni mëlçinë dhe ta detoksifikoni atë rregullisht – që do të thotë të ndaloni konsumin e alkoolit.

2. Shmangni mangësitë e vitaminave

Jo vetëm që alkooli ju lë me një tepricë të kalorive, por gjithashtu varfëron disa vitamina, duke ju lënë të mangët në lëndë ushqyese kryesore. Kjo është veçanërisht e vërtetë për familjen e vitaminës B që është thelbësore për t’i mundësuar trupit tuaj që të trajtojë stresin në mënyrë efektive. Vitamina B është e nevojshme për prishjen dhe eliminimin e duhur të alkoolit në trup.

Për të treguar se sa e përhapur është kjo, në një studim, vitamina B6 uli numrin e simptomave të varjes për afro 50 përqind. Në fakt, gratë gjithmonë duhet të marrin një kompleks B të lartë të acidit folik pas konsumimit të alkoolit sepse ndihmon për të mohuar rritjen e rrezikut të kancerit të gjirit që shoqërohet me konsumimin e alkoolit. Hulumtimet madje sugjerojnë se dëshirat alkoolike janë për shkak të mungesës së vitaminave B dhe zinkut, dhe një përmirësim i përgjithshëm i statusit ushqyes mund të zvogëlojë dëshirën për të rrëmbyer një gotë me verë.

3. Thuani lamtumirë problemeve tuaja të gjumit

Edhe pse alkooli ju bën të përgjumur, efekti është jetëshkurtër. Trupi metabolizon alkoolin ndërsa flini, duke rezultuar në simptoma që shkaktojnë ndërprerje të gjumit.

Alkooli gjithashtu mund të shkaktojë çrregullime të gjumit sepse ndikon në kimikatet e trurit që ndikojnë në gjumë. Mund të ndikojë në kohën që duhet për të fjetur, kohën totale të gjumit dhe madje edhe aftësinë tuaj për të hyrë në një fazë të thellë të gjumit sipas studimeve të gjera. Ndërsa alkooli rrit gjumin me valë të ngadaltë (SWS) gjatë pjesës së parë të natës zvogëlon gjumin REM (gjendja në të cilën ndodhin ëndrrat) në gjysmën e dytë.

Një gotë verë në darkë ka shumë të ngjarë të mos ndikojë në gjumin tuaj. Sidoqoftë, më shumë se një gotë verë brenda dy orësh nga shtrati mund të prishë shumë gjumin tuaj. Ndalimi i pirjes ose ulja në mënyrë të konsiderueshme, mund të rinovojë gjumin tuaj dhe ju bën të ndiheni më mirë pothuajse menjëherë./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë