Mër, Sht 20, 2023
Banner Top
Banner Top
Çka është pankreatiti?

Pankreatiti është inflamacion i pankreasit. Ai mund të zhvillohet papritur dhe të zgjidhet në një kohë të shkurtër (të quajtur pankreatit akut), ose mund të jetë e gjatë dhe e vazhdueshme (e quajtur pankreatit kronik). Në disa raste, gjendja është gjenetike (e quajtur pankreatiti i trashëguar).

Pankreatiti është një problem serioz mjekësor që mund të jetë kërcënues për jetën. Është më e zakonshme tek njerëzit që kanë një histori me alkoolin ose sëmundjet e traktit biliar (p.sh., mëlçia, fshikëza e tëmthit, kanalet biliare). Simptomat e pankreatitit përfshijnë dhimbjen e barkut (të cilat mund të jenë të rënda), të përziera dhe të vjella.

Ai mund të shkaktojë komplikime serioze, duke përfshirë vdekjen e indeve (nekrozë), gjakderdhje dhe infeksion. Në raste të rënda, mund të shkaktojnë substanca toksike dhe enzimat ndihmuese të tretjes të qarkullojnë në gjak, ku mund të përhapen në të gjithë trupin, të dëmtojnë organet e tjera (p.sh. zemra, mushkëritë, veshkat) dhe të shkaktojnë infeksione (p.sh., bakteremi).

Pankreatiti ndodh më shpesh në të rriturit të cilët kanë një histori të abuzimit të alkoolit dhe në pacientët që kanë sëmundje të fshikëzës së tëmthit (p.sh., gurët e tëmthit). Sipas Instituteve Kombëtare të Shëndetit (NIH), rreth 20% e rasteve janë të rënda dhe kërcënuese për jetën.

Normat e sulmeve të përsëritura dhe pankreatiti kronik janë të vështira për tu përcaktuar. Përafërsisht 70 për qind e rasteve kronike në të rriturit janë të lidhura me abuzimin me alkoolin. Pankreatiti kronik është më i zakonshëm në mes të moshës 30 dhe 40 vjeç.

Pankreatiti akut është e vështirë të humbasë. Ai shkakton dhimbje torturuese në qendër të barkut tuaj të sipërm që shtrihet deri te shpina juaj. Ju mund të keni ethe ose therrje në stomakun tuaj nga gjakderdhja e brendshme. Ju gjithashtu mund të përjetoni tronditje. Nëse keni dhimbje të rënda të barkut që zgjasin më shumë se 20 minuta, shkoni te mjeku juaj ose në një dhomë urgjence të spitalit për trajtim.

Për pankreatit akut, ndoshta do të keni nevojë për një qëndrim spitalor për të pushuar tërësisht traktin tuaj të zorrëve (dmth., Pa ushqim nga goja) dhe për të marrë lëngje intravenoze, antibiotikë dhe ilaçe kundër dhimbjeve.

Nëse keni gurët e tëmthit, ata mund të kenë nevojë të hiqen. Po kështu, koleksionet e lëngjeve rreth pankreasit që zhvillohen nga pankreatiti akut mund të drenohen ose të hiqen kirurgjikisht. Ju gjithashtu do të duhet të ndaloni të pini alkool dhe të ndiqni një dietë ushqyese, me pak yndyrë.

Nëse jeni diagnostikuar me pankreatinë kronike, ka të ngjarë që të përshkruani medikamente që përmbajnë enzima pankreatike për të ndihmuar trupin tuaj të thithë ushqimin. Nëse dhimbja vazhdon, kirurgjia për të hequr indet e dëmtuara në pankreas ose për të prerë nervat që transmetojnë dhimbjen mund të jenë të nevojshme. Ashtu si me pankreatit akut, ndalimi i përdorimit të alkoolit dhe të ngrënia e një diete ushqyese, me pak yndyrë janë të rëndësishme./Familja Jonë

Tags: ,

Lajme te ngjajshme

No Related Article

Youtube

Arkiva

Kategoritë