Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Cilat janë përfitimet shëndetësore të ujit të xhenxhefilit?

Ju keni dëgjuar ndoshta për xhenxhefilin si një ilaç për të lehtësuar dhimbjet e stomakut – dhe a ju kujtohet kur si fëmijë e keni përdorur mu për atë qëllim?

Kohët e fundit, xhenxhefili mund ta gjesh kudo — madje ka edhe xhel me aromë xhenxhefili dhe pije miksesh të disponueshme për atletët —Kjo na bën të pyesim veten, a ka ndonjë përfitim nga pirja e ujit të xhenxhefilit si një detox apo thjesht për të rritur shëndetin tuaj të përgjithshëm?

Ekspertët Kelly Jones dhe Lori Nedescu janë përgjigjur në pyetjet tona.

Konsumimi i ujit me xhenxhefil ose ujë xhenxhefili të përzier me limon është një mënyrë efektive për të zvogëluar vjelljen dhe inflamacionin si dhe bën detoksifikimin e trupit.

Për shkak se detoksifikimi ndodh përmes organeve dhe proceseve të trupit  – jo nga diçka që konsumoni, shpjegon Jones, nuk ka asnjë provë shkencore që uji i xhenxhefilit ka përfitime detoksifikuese.

Thënë kështu, pirja e ujit me xhenxhefil mund të ketë përfitime të tjera shëndetësore, veçanërisht për atletët. Shtimi i xhenxhefilit në ujin tuaj mund të lehtësojë ose parandalojë problemet e stomakut nëse ndjeheni të sëmurë para, gjatë ose pas një stërvitje veçanërisht intensive. Kjo është për shkak se – përbërjet kimike që gjenden në xhenxhefil – ndihmojnë procesin e tretjes.

Hulumtimet tregojnë se marrja në 1,500 mg xhenxhefil tokësor në ditë në doza të vogla mund të jetë e dobishme për vjellje. Dhe për shkak se është e natyrshme, është një zgjedhje e mirë për ata që i nënshtrohen trajtimit me kimioterapi ose gjatë shtatëzanisë, thotë Jones.

Disa prej nesh gjithashtu mund të përjetojnë shtypjen e oreksit pas ushtrimit, kështu që uji i xhenxhefilit që përmban sheqer të shtuar mund të jetë i dobishëm pas një gare ose stërvitje të ashpër për të rimbushur karbohidratet ndërsa zvogëlohet vjellja, thotë Jones.

Xhenxhefili gjithashtu ka efekte anti-inflamatore, nga të cilat mund të përfitojnë të gjithë sportistët, veçanërisht ata me dhimbje në nyje, sipas një studimi të publikuar në Arthritis & Rheumatology, ku subjekteve me dhimbje në gju u jepej ekstrakt xhenxhefili dy herë në ditë. Ata që morën shtojcën e xhenxhefilit raportuan një ulje prej 13 përqind më të lartë të dhimbjes.

Meqenëse shija e xhenxhefilit mund të jetë polarizuese (ose e doni, ose e urreni atë), Jones thotë se përfshirja e ujit me xhenxhefil në dietën tuaj mund të jetë një mënyrë e mirë për të korrur përfitimet shëndetësore pa shijen e hidhur, pasi hollohet në ujë.

Sa për çdo pretendim tjetër shëndetësor, disa studime kanë ardhur në përfundim se xhenxhefili mund të përdoret edhe për të përfituar nivelin e glukozës në gjak dhe kolesterolit, si dhe ngërçeve menstruale, por nevojiten më shumë hulumtime, thotë Jones.

Nuk ka shumë hulumtime në lidhje me ujin e xhenxhefilit në veçanti në krahasim me xhenxhefilin e pastër, kështu që nuk keni nevojë të nxitoni papritur për ta shtuar atë në rutinën tuaj të mëngjesit. Por sigurisht ka disa përfitime shëndetësore të xhenxhefilit që mund të korrni, dhe nuk do t’ju lëndojë ta përfshini atë në dietën tuaj.

Provoni të konsumoni deri në 4g xhenxhefil të papërpunuar në ditë, për të cilin studimet kanë zbuluar se janë dozat maksimale të sigurta të sugjeruara, megjithëse Jones thotë se 2g është doza më e rekomanduar për zvogëlimin e vjelljes./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë