Enj, Sht 21, 2023
Banner Top
Banner Top
Çfarë i bën trupit  Keto dieta?

Dieta ketogjenike nuk është diçka e re. Por gjatë viteve të fundit, ajo është shfaqur si një nga mënyrat më të njohura dhe polarizuese për të humbur peshë.

Ka shumë njerëz që zvogëlojnë marrjen e tyre të karburantit dhe ngarkojnë yndyrna të shëndetshme në përpjekje për të arritur në grilën e shenjtë të dietës keto: ketosis, ose gjendjen metabolike në të cilën trupi fillon të djegë yndyrën e vet për karburant.

Kur ushqehemi në këtë mënyrë trupi hyn në gjendje ketoze, gjë që do të thotë që në vend të karbohidrateve shpenzon yndyrat si burim primar i energjisë.

Dieta nuk ju kufizon për sa i përket kalorive ose sasisë së ushqimit që hani. Përkundrazi, ka të bëjë me atë që hani. Shumica e planeve të ketos përfshijnë shumë ushqime deti, mish të kuq, shpendë, djathë, perime me pak karbele, vezët, kos të thjeshtë dhe yndyrnat. Ju duhet të shmangni ushqimet me sheqer si shumë fruta, kokrra dhe bishtajore.

Mund të ndodhë edhe humbja e elektroliteve siç janë natriumi, magnezi dhe kaliumi, që mund të kenë efekt negativ në veshka dhe në rrahje të zemrës.

Për shkak të kësaj, njerëzit që provojnë keto dietën mund të përjetojnë një gamë të efekteve anësore dhe simptomave pasi trupat e tyre përshtaten me stilin e ngrënies me pak karbon, me yndyrë të lartë.

Këtu janë disa prej tyre:

  • Ndiheni sikur keni grip
  • Ju rritet dëshira për karbohidrate
  • Mund të ndjeheni më pak të uritur
  • Ju do të keni humbje yndyre
  • Do të urinoni shumë
  • Do të bëheni kapsllëk./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë