Enj, Sht 29, 2022
Banner Top
Banner Top
Bëjini zakon këto gjëra të shëndetshme nëse jeni shtatzënë

Pavarësisht nëse tashmë jeni duke pritur një fëmijë ose po mendoni të bëheni nënë, zakonet tuaja të shëndetshme ndikojnë në zhvillimin e foshnjës.

Ndryshimet e vogla shkojnë shumë në një shtatzani të shëndetshme. Çelësi është që të përfshini sa më shumë aktivitete të shëndetshme në jetën tuaj.

Konsumimi i një diete të duhur, kufizimi i marrjes së kafeinës ose alkoolit dhe mbajtja e një regjimi të mirë ushtrimesh ju lejon të qëndroni në formë dhe aktiv gjatë gjithë shtatzanisë.

Hani mirë

Gjatë shtatzanisë, gjëja e parë që duhet të siguroni është që zgjedhjet tuaja ushqimore të jenë të shëndetshme. Ju dhe fëmija juaj keni nevojë për të gjithë elementët ushqyes thelbësorë, jo vetëm sheqerin dhe yndyrën.

Merrni vitaminat tuaja

Ju duhet të keni shumë acid folik dhe kalcium në dietën tuaj. Merrni acid folik, kalcium dhe minerale të tjera nga shtesat multivitaminale ose ushqime si portokalli, spinaqi, brokoli dhe fasule.

Qëndroni të hidratuar

Mos e injoroni rëndësinë e hidratimit gjatë shtatzanisë tuaj pasi uji që pini është për ju dhe fëmijën tuaj. Në mënyrë tipike, duket të synoni për dhjetë ose më shumë gota çdo ditë.

Lëvizni dhe ushtroni

Qëndrimi aktiv në përgjithësi është thelbësore për shëndetin tuaj dhe ndihmon në uljen e stresit në nivele më të shëndetshme. Për më tepër, është thelbësore për të kontrolluar peshën tuaj, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, për të rregulluar ndryshimet e humorit dhe për të zhvilluar modele më të mira gjumi.

Flini

Bërja e gjumit nga 7 deri në 9 orë është thelbësore për ju dhe fëmijën tuaj. Mos harroni të flini në anën tuaj të majtë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut për ju dhe fëmijën tuaj. Mungesa e gjumit gjithashtu shqetëson metabolizmin. Ndërsa gjumi me cilësi të mirë bëhet një sfidë gjatë shtatzanisë, nëse qëndroni deri vonë do të keni vështirësi të zgjoheni të nesërmen.

Youtube

Arkiva

Kategoritë