Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
A ndihmon uji me limon në humbjen e peshës?

A keni menduar ndonjëherë pse pirja e ujit të ngrohtë me limon do të ndihmojë në humbjen e peshës? A është uji i limonit i mirë për të humbur peshë? Lexoni më poshtë për të zbuluar.

Roli i përbërësve në ujin e limonit

Përbërësi kryesor këtu është uji- Hulumtimet e fundit tregojnë se pirja e 400 ml ujë sa më herët që të zgjoheni në mëngjes ngre në mënyrë të konsiderueshme nivelin tuaj metabolik. Uji gjithashtu ka përfitime të konsiderueshme shëndetësore. (Niveli metabolik është niveli në të cilin trupi juaj djeg kalori për të mbajtur veten) Gjatë natës, trupi juaj është i privuar nga uji, dhe meqenëse shumë nga proceset e trupit tuaj përdorin ujë për të funksionuar, makineria e trupit tuaj ngadalësohet gjatë natës. Kur pini ujë në mëngjes, ndihmon për të vënë makinerinë përsëri në punë, kështu që rrit nivelin e metabolizmit.

Përbërësi tjetër kryesor është limoni i cili është i mbushur me Vitaminë C dhe antioksidantë. Vitamina C thuhet se ka veti të fuqishme për humbjen e peshës. Një artikull i botuar në ‘Journal of American College of Nutrition’, thotë se Vitamina C ka lidhje të kundërt me masën e trupit tuaj. Artikulli thoshte se konsumimi i mjaftueshëm i vitaminës C (kundrejt faktit se është i mangët me Vitaminë C) përcakton një seri reagimesh kimike në trupin tuaj që shkatërrojnë yndyrën e tij për përdorim të energjisë. Ata me nivele të varfëra të vitaminës C në trupin e tyre janë më rezistente ndaj këtij reagimi. Limonët madje përmbajnë flavonoide që kanë shumë përfitime në lidhje me peshën, duke përfshirë uljen e prodhimit të kolesterolit dhe triglicerideve nga mëlçia juaj. Autorët e artikullit në Journal në thelb thonë se këto veti të limonit jo vetëm që ndihmojnë në humbjen e peshës, por madje ndihmojnë në parandalimin dhe kontrollin e diabetit.

Aciditeti më i lartë i sistemit të tretjes si rezultat i konsumimit të lëngut të limonit çon në thithjen më të mirë të kalciumit nga ushqimi që hamë. Kalciumi depozitohet në qeliza. Kërkimet kanë treguar që kalciumi rrit aftësinë e djegies së dhjamit të qelizave të yndyrës.

Përmbajtja acidike e limonit ul thithjen e sheqernave nga ushqimi që hani. Që në thelb do të thotë se më pak sheqer do të shndërrohet në yndyrë. Përveç lëngut, disa dietologë madje hanë lëvozhgën e limonit së bashku me lëngun. Lëvorjet e limonit përmbajnë pektinë, e cila gjithashtu ndihmon në humbjen e peshës duke u shndërruar në një material që formon xhel në stomakun tuaj që zvogëlon më tej thithjen e sheqerit nga ushqimi që konsumoni.

Përbërësi përfundimtar dhe opsional – mjalti ka përfitimet e tij shëndetësore, pasi shton vitamina, minerale, aromë natyrore dhe ëmbëlsi.

Pra, a do t’ju​​ndihmojë uji i limonit të humbni peshë?

Pra, duke supozuar se dieta juaj, stërvitja dhe niveli i aktivitetit janë të njëjta, dhe ju filloni të pini ujë me limon sa më shpejt që të zgjoheni, ka të ngjarë të rritni nivelin tuaj metabolik. Përfitimet e tjera të limonit siç janë nivelet e larta të vitaminës C, thithja më e mirë e kalciumit, etj do të përmirësojnë funksionimin e trupit dhe kjo mund të rrisë më tej djegien e yndyrës.

Me një rritje të nivelit tuaj metabolik, trupi do të djeg më shumë kalori për të njëjtin aktivitet. Numri i njëjtë i kalorive që kalon, më shumë kalori që dalin jashtë (nga niveli juaj i ngritur metabolik). Kështu që ju do të humbni pak peshë nga pirja e ujit me limon në afat të shkurtër. Por pasi trupi juaj të mësohet me limon dhe ujë të nxehtë, humbja e peshës mund të ngadalësohet ose ndalet. Uji me limon është një mënyrë e shijshme për të përmirësuar shëndetin dhe pastruar trupin tuaj./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë