Hën, Sht 25, 2023
Banner Top
Banner Top
A është mirë të flini me çorape?

Sado e çuditshme mund të duket, gjumi me çorape mund të ndihmojë që të flini më shpejt. Kjo për shkak se rregullimi i temperaturës është një pjesë e nevojshme e ciklit të gjumit.

Gjumi është një pjesë thelbësore e jetës së secilit. Në fund të fundit, njerëzit kalojnë rreth një të tretën të ditëve të tyre duke fjetur.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë thotë se gjumi është thelbësor për funksionimin normal të trurit dhe trupit.

Shumica e njerëzve kanë vështirësi të flejnë herë pas here. Një mashtrim që ata nuk mund ta kenë provuar është për të fjetur me çorapet e tyre.

Qorapët ju ndihmojnë të bini në gjumë

Mund të duket sikur veshja e çorapeve në shtrat do të nxejë këmbët. Por, në realitet, ky zakon mund të ndihmojë rregullimin e brendshëm të temperaturës së trupit.

Një studim raportoi se të rriturit që mbanin çorape normale ose të nxehta në shtrat, flinin më shpejt.

Kjo për shkak se temperatura thelbësore e trupit të një personi bie gjatë natës, duke arritur temperaturën më të ulët rreth 4 a.m. Temperatura mesatare e trupit është 98.6 gradë Fahrenheit (° F), por kjo ndryshon nga 1 deri në 2 gradë gjatë 24 orëve.

Ngrohja e këmbëve dhe duarve bën që enët e gjakut të hollohen, një përgjigje që quhet vazodilim. Kjo lëshon nxehtësinë përmes lëkurës dhe ndihmon në uljen e temperaturës thelbësore të trupit. Kjo, nga ana tjetër, i dërgon një mesazh trurit se është në kohën e gjumit.

Gjumi dhe temperatura e trupit

Temperatura thelbësore e trupit të një personi ndikohet nga ora e tyre biologjike, e quajtur edhe ritmi i rrethit. Ritmi cirkadian kontrollon kohën e gjumit, duke e bërë një person të ndihet i përgjumur gjatë natës dhe i kthjellët në mëngjes.

Temperatura e trupit gradualisht rritet gjatë ditës, duke u pezulluar në orët e vona të pasdites, kur njerëzit ndjehen më të zgjuar dhe të gatshëm. Temperatura e trupit pastaj zvogëlohet gjatë natës, duke e bërë një person të ndjehet i përgjumur.

Kur dikush fillon të bjerë në gjumë, temperatura e trupit të tyre ulet nga 1 deri në 2 gradë. Kjo mund të jetë për shkak se trupi ruan energji për funksione të tjera.

Nëse një person fle me çorapet e tij, kjo mund të ndihmojë në ciklet e rregullimit të temperaturës së tyre.

Përfitime të tjera të veshjes së çorapeve në shtrat

Duart dhe këmbët që janë shpesh të ftohta mund të jenë një shenjë e sëmundjes së Raynaud.

Raynaud është një gjendje që prek enët e gjakut në lëkurë. Sulmet zakonisht ndodhin kur një person ndjehet i ftohtë ose i stresuar.

Gjatë një sulmi, fluksi i gjakut në duar dhe këmbë zvogëlohet. Si rezultat, gishtërinjtë fillojnë të ndjehen të ftohtë dhe të mpirë. Ata gjithashtu mund të ndryshojnë ngjyrën në të bardhë ose blu.

Njerëzit që përjetojnë një sulm të Raynaud për herë të parë duhet të flasin me një mjek. Veshja e çorapeve në shtrat mund të ndihmojë në uljen e simptomave, si dhe mbajtjen ngrohtë gjatë gjithë ditës.

Njerëzit që nuk kanë dëshirë të veshin çorape në shtrat, gjithashtu mund të provojnë:

  • një banjë të ngrohtë para gjumit
  • të veshin një palë pantofla të ngrohta përpara se të futen në shtrat
  • të flejnë me një shishe me ujë të nxehtë afër këmbëve
  • të bëjnë banjë 1 ose 2 orë para gjumit.

Pavarësisht nga sa thuhet shpesh, veshja e çorapeve në shtrat nuk është johigjienike. Sidoqoftë, është e rëndësishme të zgjidhni një palë çorape që nuk janë shumë të ngushta, pasi kjo mund të zvogëlojë qarkullimin e gjakut.

Shmangni veshjen e çorapeve të kompresionit në shtrat, përveç nëse udhëzohet ndryshe nga mjeku juaj./Familja Jonë

Youtube

Arkiva

Kategoritë